Close

10 tipů na zimní plán s vaším koněm

Další jezdecká sezóna, zdá se, je za námi, i když v některých halách to ještě pěkně žije.  Jízdárenský povrch se ve většině stájí, ano i v té naší a možná i v té vaší, proměnil v beton, jako tomu každý rok bývá. Už jsem si na to pomalu zvykla. Tma je už ve čtyři a já většinu svých povinností dříve nestíhám, ke koni se pak plížím po tmě, a nebo to nestihnu vůbec, a mám samozřejmě výčitky svědomí, že jsem ho zase nevzala ven a že jsem neudělala to a to, a plánuji, jak to bude zítra jinak a jak se donutím skončit dřív. Znáte to taky ? Právě pro vás je můj dnešní článek na blogu Equiworld.cz

Hezky si to naplánuji, ale pak skončím s prací dřív a venku mrzne, je pod nulou, i když to není pořád tak šílené jako v zimě před deseti (možná více) lety, kdy jsem se batohem plným jezdeckých věcí táhla se skupinkou podobně „postižených“ jedinců na praxi do hřebčína v Napajedlech, v mínus 20 stupních v pět hodin ráno. Vzpomínám si, jak jsme vždy při vstup do hlavní brány hřebčína potkali „stína“ – bílého hřebce Mill Ponda, který chodil takhle časně ráno do výběhu a proháněl se mlhou skutečně jako nějaký bájný stín.  A tak si doma uvařím čaj a říkám si, jo určitě půjdu zítra, musím se vykopat, tak moc se mi nechce. Také se vám občas tak hrozně nechce? Nesnáším mrznutí palců u nohou, špinavého koně, ale to k tomu samozřejmě patří, cucky bahna, které mi padají při čištění do obličeje, nejlépe však do očí a pusy. Ale pak když je kůň konečně čistý – dobře, možná by snesl vysát vysavačem, ale ten já nemám a nikdy jsem s ním koně nevysávala – si přinesu ibericu, obnosek a něco jdeme tvořit…umrzá mi nos, ruce, zamrzá mi mozek a po chvíli vlastně ani nevím, co jsme tam chtěli na té jízdárně dělat.

Moc se mi líbil jeden článek, který jsem nedávno na toto téma četla, a proto vám ho z části překládám a z části doplňuji o vlastní zkušenosti a poznatky z praxe. Jsem tento rok přesvědčena, že tuhle zimu strávím více na koni  a to nejen kvůli koni, ale hlavně kvůli sobě a také možná kvůli novým jezdeckým botám – Venezie sedí jak ulité – které si nadělím pod stromeček.  A jak vy? Trénujete každý den, nebo máte taky ty stavy zmrzlého a přecukrovaného mozku (nesnáším to cukroví), kdy se vám před očima neustále honí deset různých úkolů, co musíte ještě udělat, nic nestíháte a v zimě se na koně chodíte akorát dívat?

horse-623716_1920

Tak pro vás mám tento motivační článek, který ve vás možná pomůže nastartovat tu správnou chuť něco dělat. Vše se totiž odvíjí od plánu, který musíte mít, jinak se do ničeho prostě v zimě nedonutíte. Plán si sestavte dle priorit nejlépe doma v teple, při hezké hudbě a sklence vína, jedině tak se dle mě dokážete příjemně namotivovat a zapomenout na to, že tam je zima, že je zmrzlo a že se vám nechce, že musíte ještě napéct tohle a tamto, a také nakoupit dětem ještě ty dárky, které nemáte.

 

# ZIMA JE ČAS NA ZMĚNU

Chcete vyzkoušet nové krmivo? V zimě se nové krmivo zkouší a zavádí mnohem lépe a jednodušeji. Koně mají dostatek sena, které můžete ještě přidat – u nás měli koně vždy tolik, kolik sežrali – pokud by snad nové krmivo nesedělo a kůň vám začal hubnout, je vždy čas a prostor na to, to řešit. V zimě je také správný čas na nasazení kůry na klouby, kůry pro podporu kopytní rohoviny nebo můžete změnit vitamíny. Pokud jste chtěli vyzkoušet jestli kůň bude chodit lépe s botičkami nebo s podkovami – teď je ten správný čas. Stejně tak návštěva koňského zubaře. A pokud chybí finance, přejte si zákrok k Vánocům. Vsaďte se, že se najde někdo, kdo pro vás nemá dárek a neví, co vám k Vánocům koupit. Přejte si poukaz na ošetření koňským zubařem nebo peníze na něj.

# ZAHAJTE OZDRAVNOU KŮRU

Potřebujete vykastrovat hřebečka? V zimě se rány nejlépe hojí. Zároveň je nejlepší čas na drobné operace, jako může být likvidace bradaviček na končetinách. Pokud jste přes léto nestihli svého koně objednat na dornovku, za předpokladu, že ji potřebuje, je ten správný čas. Doporučuji obrátit se na tento seznam odborníků. Osobně mám dobré zkušenosti s panem Jaromišem, který ochotně přijede po celé republice a ke koním má opravdu pečlivý a celostní přístup. Jedna konzultace, i s cestou, (cca 100 km) nás vyšla na 1500 Kč. Pan Josef J. koně nejdříve prohlédl, pak rozmasíroval a díky speciálním hmatům napravil některé problémy.

#PROCVIČUJTE RYTMUS

Pokud v zimě nejezdíte tak často, jako já, protože nestíháte jezdit z práce za denního světla a halu nebo jízdárnu nemáte, nezoufejte. Víte, že svaly, které potřebujete pro jízdu na koni, můžete procvičovat i jiným druhem sportu? Například tanec s partnerem nebo nepárové tance vás dostanou do správné formy, pomůžou vám redukovat kila, která byste mohli nabrat za přispění vánočních a novoročních svátečních jídel, cukrovinek a obložených chlebíčků. Osobně miluji yogu (v prokliku najdete první lekci pro začátečníky, dle které se dá v pohodě začít), kterou cvičím už i preventivně celý rok. Pomáhá vám udržet svaly ve formě, tělo elastické a nasednutí na koně po pauze nebude tak příšerné, jako bez cvičení. Také doporučuji vyzkoušet hru na nějaký hudební nástroj. Rytmus je v muzice hodně důležitý a zrovna tak u koní. Pokud ještě na nic nehrajete, vyzkoušejte to.

#VYZKOUŠEJTE PRÁCI ZE ZEMĚ

Nemyslím nutně PNH nebo jiné metody patřící pod horsemanship, i když vím, že spoustě jezdců i koním by jistě znalost natural horsemanshipu pomohla ve stanovení rolí, definování a nastavení vztahu s koněm a napravení některých problémů. Prací ze země myslím skutečnou práci na ruce, kdy vy jste na zemi a kůň na otěži nebo vodítku ve vašich rukou. Myslím tím práci na ohebnosti, ohnutí, vzpřímení i podsazení zádě. Pokud jste nikdy nic podobného nedělali, doporučuji se na příští rok zapsat na některý z kurzů Madelain Péric, která u nás započala novou tradici akademického ježdění.

Na zmrzlé jízdárně se nedá jezdit, bylo by to jako snažit se pracovat na betonové silnici, nic dobrého by z toho pro koně nevzešlo, ale dá se využít k práci ze země v kroku. I v kroku lze s koněm hodně udělat. Díky správnému ohnutí a uvolnění krčních obratlů a ohnutí páteře lze posilovat horší stranu koně, tu na kterou třeba nerad nacválává, nechce se na tu stranu ohýbat tak dobře, jako na svoji lepší. Pomocí podkročení zadních končetin dosáhnete lepšího ohnutí končetin a podsazení.  Prací na ruce jednoduše nahradíte práci pod sedlem po čas nepříznivého počasí, tvrdých jízdáren, neschůdných terénů a uděláte něco pro sebe i pro tělo svého koně.

prace-na-zemi

#ODPOČIŇTE SI

Nepracujte na jízdárně v takové frekvenci jako v létě, dejte si, a koni samozřejmě, oddech ve formě nenáročných vyjížděk do terénu. V zimě můžete chodit delší a výživnější trasy, kde jsou kopce nahoru a dolů, malé brody, menší klády, které můžete s koněm překonat. Na jednu věc nezapomeňte – reflexní prvkyabyste byli vždy dobře viditelní. Stmívá se celkem rychle a kolikrát to i mě v terénu zaskočilo. Do výbavy na ven doporučuji reflexní vestu pro vás, reflexní kamaše na nohy koně, reflexní čelenku nebo návlek na uzdečku, aby byla vidět i hlava koně.

reflexniprvky

# POPASUJTE SE S PROBLÉMY

V zimě je nejlepší čas na to, abyste dali sbohem problémům, které s koněm máte. Může se jednat o cokoliv co zrovna prožíváte a v další sezóně by vás to mohlo zaskočit. Osobně pozoruji, že všechny problémy, které se přes léto jakš takš daří řešit, ale ne úplně vyřešit, se v zimě nakumulují. Je to tím, že vy máte méně času, jste méně tolerantní k chybám, máte toho sami hodně a vlezlá zima se stává katalyzátorem problémů. Vy například potřebujete rychle chytit koně ve výběhu a zatímco v létě máte většinou dost času, někteří z nás, a nic vás netlačí, v zimě je situace jiná. Mrznete, nebo stojíte po kolena v blátě, nemáte čas, někde musíte být a nebo se za chvíli stmívá a ta hnědá (rezavá, bílá – černá, hnědo – černá) koule se ušklíbne a nepřijde ani náhodou. To jednoho fakticky namíchne. Všechny problémy s koněm se kumulují. Bobtnají a rostou. Kůň se při nedostatku pohybu často silně projevuje, vyhazuje, běhá kdy nemá, prosazuje se proti vám i když v létě to třeba tolik nedělal. Je nejlepší čas zasáhnout a začít problémy řešit. Výše jsem zmiňovala PNH, i to je cesta, kterou se můžete dát a své problémy vyřešit. Nemusíte se stát hned indiánem nebo zaříkávačem stačí se jen přiblížit svému koni více a pochopit, o co mu jde a naučit se, jak vzniklé situace řešit ještě než nastanou.

#JEĎTE SE SOUSTŘEDIT

V zimě se pořádají jezdecké soustředění se známými jezdci, na která se můžete přihlásit i vy. A teď často slýchám větu: „Ne to nejde, co bych tam dělala s tím pobuchem…on je tak…. a dělá jenom…“ -dosaďte si co je zrovna libo. Víte co? Soustředění není jen pro elitu. Je pro všechny jezdce bez rozdílu. Díky soustředění se naučíte spoustu nových věcí, poznáte zajímavé lidi a navážete nové spolupráce. Nebojte se do toho jít i vy se svým koněm. Profesionální trenéři jsou tu pro vás a soustředění jsou zde proto, aby jste se na ně mohli i vy přihlásit. Seznam pořádaných akcí najdete zde. Vyberte si termín, a pokud schází finance, poproste Ježíška. Určitě se najde takový, který pro vás ještě nic nemá a přispěje obnosem peněz nebo rovnou soustředění proplatí.

# NATOČ TO

Ano, „Natoč to“ je jeden starý pořad o bláznivinách, které se dějí ve světě koní, koček, psů, dětí, profesionálních kaskadérů, neprofesionálních sportovců a dalších… ale také příslib, který si můžete dát. Až zase půjdete příště s koněm na jízdárnu, poproste partnera nebo kamarádku, aby se obětovala, vytasila mobil nebo kameru – pokud máte – a natočila vás. A vy jezděte tak, jako by tam nikdo nebyl. Díky nahrávce můžete kriticky zhodnotit, na čem je potřeba přes zimu zapracovat.

horse-426407_1920

# SEDNĚTE SI NA CIZÍHO KONĚ

Jezdit stále na tom samém koni se může zdát někdy nudné, otravné a nezábavné, a taky ubíjející a neinspirativní. Zkuste si v zimě s kamarádkou vyměnit koně na vyjížďku, nebo na jízdárnu. Možná přijdete na to, že potřebujete zlepšit váš sed, pomůcky nebo třeba málo (nebo právě moc) působíte holení. Možná díky tomu dokážete upravit tréninkový plán s koněm tak, že se zabavíte na celou zimu a v létě se budete těšit z dobré práce a posunete se o velký krok vpřed. Mě se to stalo několikrát.

# OSLOVTE NOVÉHO TRENÉRA

Víc očí – víc vidí. Přes zimu je ten správný čas na konzultace s jiným trenérem. Poohlédněte se po vašem okolí, nebo se poptejte v diskuzích, případně pročtěte články. Pokud narazíte na někoho zajímavého, oslovte ho a domluvte si hodinu právě s ním. Nechte jej sednou na svého koně a zhodnoťte, zda se pod jiným trenérem pohybuje ochotněji a lépe. Každý umí něco jiného a může vás obohatit. Já jsem v době, kdy jsem aktivně jezdila, měla přes zimu trenéry dva. Parkurového jezdce a drezurní jezdkyni. Oba mi toho hodně předali a každý z nich měl vlastní styl.

 

Inspirovala jsem vás? To mám radost, nechtěla jsem totiž nic jiného. Já už mám nachystaný seznam a rozplánované dny, snad se letos nic nepokazí a povede se mi ho dodržet. Držím palce i vám, ať se vám váš plán povede, a pokud žádný nemáte a neplánujete, užijte si veselé Vánoce a odpočívejte. Koně nikam neutečou a být doma s rodinou je velmi důležité…

Helena Lachowiczová

inspirace: horsejournal.com

foto: archiv

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *