Close

Fyzické trestání koní

Dnešní téma se může zdát kontroverzní a já ho zvolila opět jako reakci na chování, kterému jsem nedávno byla svědkem. Předem bych chtěla říct, že i já jsem se dopouštěla v minulosti trestání koní, ať už pro jakýkoliv jejich přečin a to z důvodu toho, že v mém okolí se nenacházel nikdo, kdo by mou mysl osvobodil, dal mi nový směr a hlavně, což považuji za zcela zásadní, mé chování neignoroval a snažil se mě zastavit. Přiznám se tedy k tomu veřejně. I já „vycukala“ koni za vodítko, i já jsem koně „majzla“ po hlavě. Je mi to líto. Zpětně to nenapravím, ale budoucnost změnit můžu.

Snad právě tobě (čtenáři) něco utkví v hlavě z mého článku a příště už pro bič nesáhneš…

Trest jako definice

Co je to trest? Trest – jako obecný pojem, znamená určitou sankci za konkrétní jednání. Trestá většinou ten, který je v přesile a vyžaduje určité jednání po slabším jedinci.

Koně se odjakživa trénují metodou, kterou každý z nás zná jako „metoda cukru a biče“. Metoda, kde všechno co kůň udělá správně, ačkoliv je donucen, je odměněno a všechno co udělá špatně, je potrestáno. Trestání koní, a nejen jich, je tedy opravdu výhrada člověka, který po zvířeti něco žádá, nebo si to chce vzít sám bez souhlasu zvířete a vynutí si to (jízda na koni – obsedání). Jiní tvorové účelně nevyžadují jisté chování po jiném druhu, a pokud se jim tohoto chování nedostane, netrestají.

Dle průzkumu se trestu se dopouští, nebo někdy dopustil, každý čtvrtý jezdec a každý chovatel někdy svého koně udeřil a dokonce i lajkové, kteří si přijdou pohladit koně přes ohradu, nejdou pro ránu daleko.

Sama jsem byla svědkem chování, které předvedla jedna rodinka na sobotním výletu k ohradě plné koníčků. Přinesli rohlíky a svolávali koně ke krmení. Koně jejich volání vyhověli a přiběhli k ohradě. Ale koní bylo moc a rohlíků málo. Rodinka krmila jen koně, kteří se jim líbili a ostatní, kteří chtěli také kus rohlíku, ignorovali. Nic zásadního se nedělo ale jen do doby, než se u klandrů strhla bitka. Koně natlačení na hrazení se po sobě začali ošívat a ti silnější rozdávali rány těm slabším. Někteří to docela slušně schytali. Ale zpět k věci. Malá holčička se natáhla s rohlíkem k jednomu menšímu ryzákovi opodál. Ale místo něj se po rohlíku natáhl větší grošák a holčičce ho sebral. A ta se napřáhla, zaječela „ty sviňo“ a jednu mu ubalila po hlavě.

Připadá vám chování holčičky v pořádku? Mě to bylo docela líto, protože to dítě se takhle nechová samo od sebe. Muselo to vidět u dospělých. Potrestala grošovaného koně za to, že byl silnější a rychlejší a nezaváhal. Opravdu smutné.

 

Vědomé fyzické trestání

Nejde zastavit? Vycukám mu v hubě. Opře se do udidla? Vycukám a protáhnu. Vzpamatuje se. Těší se do výběhu a táhne? Stačí vycukat za vodítko a je klid. Vleče se jak slimák? Dej botu, špornu a on půjde.

Video: Běžná vycukávání koně vodítkem

Přijde vám to povědomé? Víte, že se jedná o násilné trestání, které způsobuje nejen bolest ale i komplikace v dalším výcviku a soužití koně a člověka? Nebo si neuvědomujete, že to děláte, protože to vidíte u autorit a ty říkají, že je to v pořádku?

   Osobně si myslím, že to má co dočinění s nedostatkem informovanosti, s moderními trendy, zrychlenou dobou, chtíčem vyrovnat se ostatním, mít vyšší výkony, lepšího koně ale také s vlastním egem, které může být sraženo chováním koně a hlavně se strachem a hněvem. Emoce jsou to, co nás donutí k mnoha nespravedlnostem vůči zvířatům obecně. Myslíme si, že ona to cítí podobně. Připodobňujeme zvířata emočně k lidem. Ale po fyzické stránce z nich děláme iron many s neuvěřitelnou tolerancí k bolesti. Řešíme, zda se koník bojí klády v rohu a zda má dost respektu, ale nestydíme se ho udeřit, pokud strachem z nového přejde takřka přes nás, nebo nás odveze pryč z rohu „hrůzy“.

Z mého pohledu je každý sám za sebe zodpovědný a pokud si dovolí být hulvátem vůči němému tvoru, dovolí si mnohem více i vůči lidem. 

Jaké tresty jsou nejčastější a nejpoužívanější?

 • Vycukání za ohlávku nebo udidlo
 • Bití bičem po plecích nebo po zadku při jízdě
 • Bití bičem ze země
 • Bití koně po hlavě rukou
 • Kopání do břicha a plecí
 • Rejpání ostruhami do boku koně
 • Protahování udidla v hubě
 • Bezhlavé honění koně v kruhové ohradě (zde se přidává i psychický nátlak)

 

 

Jaký má trestání vliv na koně?

Je potřeba si uvědomit, že trest fyzický (nebo psychický) vyvolává u zvířete stres. Zvíře s vysokou hladinou stresu není schopno učení. Pokud není schopno učení, opakuje stále stejné chyby dokola. Tento koloběh nevede k dobrým výsledkům. Chování, které chceme koně naučit, se bude zvíře učit dlouho a obtížně. Navíc si spojí určité věci a situace s negativním zážitkem. Zhorší se mu zažívání a můžou se přidat i fyzické obtíže. Hodně obvyklé jsou žaludeční „stresové“ vředy. 

Opravdu jednoduše řečeno – pokud budeme koně bít a v procesu učení mu budeme záměrně ubližovat, házíme si klacky pod nohy. Kůň se nebude snadno učit, nebude růst a rozkvétat. Výcvik bude mnohem delší a náročnější. A člověk se vzdaluje od svého cíle mílovími kroky. Přitom na začítku chtěl všechno rychle.

Trest jako forma učení

Možná si říkáte „Jak to?“. Koně se přeci velmi špatně učí, pokud jsou trestáni. Ano je to tak. Ale špatně se učí pouze věci, které chceme, aby se učili. Čemu se tedy kůň trestem naučí? Strachu a nejistotě. To je přesně opak toho, co chceme, aby trest způsobil, nebo ne?

Jezdec protáhne udidlo koni v hubě, způsobí koni bolest, ten bude reagovat stresem, a pokud přijde podobná situace ještě jednou v budoucnu, naučí se tuto situaci očekávat. Zvýší se stres už před úkonem, který obyčejně takovou bolest vyvolává. Například jízda, nebo skok přes překážku nebo cokoliv jiného co vyvolalo nutnost koně potrestat. Kůň si tuto bolest vybaví a začne být nervozní. Vy na jeho nervozitu nejspíš budete reagovat zvýšením nátlaku a možná přijde trest ještě dříve než předtím. A jsme v začarovaném kruhu. Aby to ten kůň přestal dělat (ať dělá cokoliv), dělají lidé další a další špatná rozhodnutí, která vedou do slepé uličky. Koně svážou, aby nemohl protestovat. Jezdec tohle nejspíš nikdy původně nechtěl. Byl by sadista, kdyby ano. Nejspíš to myslel v dobrém a předpokládal, že kůň „pochopí“ za co je trestán a příště to neudělá.

Přitom by stačilo jen přestat zavírat nad koněm oči a snažit se jej cítít a respektovat. 

Chápou koně souvislost mezi trestem a vlastním chováním?

Já osobně jsem se od jednoho chovatele dozvěděla následující poučku. Když trest přijde okamžitě, nejdéle do 10 vteřin (dobře si to časové okno nepamatuji), tak bude zvíře vědět, za co je potrestané a příště to neudělá.

Nějakou dobu jsem se toho držela. Trestala ihned nebo nejpozději do deseti sekund. Ovšem, jaké bylo mé překvapení, když chování, za které jsem zvíře trestala, neustávalo, ale naopak přicházelo intenzivněji a dříve.  Jak je to možné? Přeci jsem dělala vše, co mi chovatel řekl!

Co mi ale neřekl, byly souvislosti širší a zejména odpovědi na etické a behaviorální otázky. Neřekl mi, že koně není třeba trestat za chování, které nechci aby dělal, ale mnohem prospěšnější bude, když koni připravím ty nejlepší podmínky k tomu, aby úkol splnit mohl a ještě ho zdravě namotivuji. Že trest nebude potřeba, protože se tak daleko nikdy nedostaneme.

Motivaci bych odděleně probrala v jiném článku, pokud budete mít zájem.

Odpovědí na otázku z nadpisu tohoto odstavce tedy je – ne, koně nechápou souvislosti. Oni nechápou, že se na ně zlobíme kvůli tomu, že tohle neudělali správně. Naopak se začnou bát a začnou nás podezírat. Jsou to koně a ne lidi, a to je třeba mít na paměti už když ke koni přistupujete a když s ním pracujete.

Netrestejte! Motivujte

Jak z toho ven? Naučte se cítit. Neignorujte vašeho koně a opět se vžijte do jeho kůže (proč opět? nejspíš jste to ze začátku dělali). Představte si sebe, jak by vás bolelo, kdybyste dostali bičem po zádech. A zkuste přemýšlet jinak.

Jak to udělá váš šéf v práci, když vás potřebuje dohnat k vyššímu výkonu? Nabídne vám odměnu! A to vás motivuje. Chybu by udělal, pokud by vám naopak pohrozil vyhazovem nebo snížením platu. Váš výkon by nejen nezvednul ale naopak by ve vás zasel strach o místo, strach z něj (co to bude příště?) a snížení výkonu (kdo by pracoval za takovou almužnu).

Co dělat pro lepší vztah s koněm (platí i pro jiná zvířata)?

 

 • Motivujete jej! Slibte mu odměnu za jeho práci a rozhodně ho nepodfoukněte

Co to znamená? Pokud koně namotivujete na okamžitý klid po práci, kterou udělá dobře, tak to dodržte. Žádné: ještě vyklušu, ještě tamten křížek a domů, ještě to a tohle…

 • Nemějte na něj příliš vysoké nároky

Nežádejte po koni, aby dokázal vyklenout hřbet a vzít vás na záda, když má oslabené svalstvo, má problém sám se sebou a není schopen nést ani vlastní váhu.

 • Připravte mu to nejlepší zázemí k tomu, aby cíl skutečně mohl splnit

Chcete, aby uměl skákat? Připravte ho postupně, po malých krůčcích. Napřed ho naučte dobře se nést, dejte dohromady rovnováhu a začněte na kavaletách. Nežeňte jej do vyšších výšek hned, jak skočí křížek.

 • Spokojte se s menšími krůčky a přestaňte v nejlepším

Zvládl dnes první krůček k dovnitř plec? Pochvalte, odměňte a skončete! Zítra je taky den a kůň si bude pamatovat skvělou zkušenost.

 • Jezděte a pracujte pocitově

Cítíte, že dnes to není ono? Je váš kůň nervózní? Zakopává, nesoustředí se? Zkuste ho získat pro práci, ale pokud to nepůjde napoprvé, nechte ho být. Zkuste to zítra.

 • Nepracujte s koněm, pokud máte špatnou náladu – raději ho nechte pást, uděláte lépe

Opravdu ke koni dnes musíte? Pohádali jste se s přítelem, doma je to k ničemu, máte depresi… Nechoďte dnes ke koni a nepracujte s ním. Dejte mu mrkev a pohlaďte, ale nepracujte. Ke koni choďte pouze s čistou hlavou a bez problémů všedního života. Soustřeďte se jen a jen na něj.

 • Učte se a přijímejte kritiku ostatních

Neberte kritiku ostatních jako útok. Víc očí – víc vidí a někdy vám může názor ostatních skutečně pomoci. Lidé mají sklon vidět věci jen z jednoho úhlu. A třeba někdo jiný vnese do vašeho problému více světla a hned se budete cítit lépe. Vy i kůň.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *