Close

Herpes virus u koní

K napsání článku mne tentokrát inspiroval případ Herpes viru u koně jedné mé známé. Nejdříve byl tento kůň, který měl nárazové potíže s kašlem, výtokem z nosu a nechutenstvím, léčen na všemožné nemoci. Herpes byl u něj odhalen až po kompletních krevních testech.  V budoucnu se to může týkat třeba i Vás a proto bych Vás s touto nemocí ráda blíže seznámila.

Pochopení koňského herpes viru

Existuje celkem pět aktivních kmenů herpes viru. Jsou to kmen EHV1, 3, 4 a druhý kmen EHV 2, 5. Oba viry ovlivňují koně mírně odlišným způsobem. První z nich – nejrozšířenější EHV 4 způsobuje hlavně problémy s dýcháním, kašel a výtok z nosu (rhinopneumonie).

Ještě nebezpečnějším kmenem, který se v určitých případech projevuje velmi agresivně,  je EHV1 a ten je bohužel příčinou neurologických problémů, vedoucích až k paralýze celého těla. Tento vir způsobuje velmi často zmetání klisen i v pokročilé březosti. Je tedy opravdu zásadním chovatelským problémem.

EHV1 a EHV4 by měly být testovány u všech koní, kteří přicházejí do nové stáje nebo jsou přemisťováni na závody, svody a přehlídky. Zde je nutností, seznámit majitele nově příchozích koní s předpisem a požadavky k přijetí do nové stáje. Zejména pokud ve stáji chováte březí klisny nebo klisny, které budou v nejbližší době zapuštěny.

Krevní testy vašeho koně Vám provede veterinární lékař. Test je u lékařů zpoplatněn různě. Většinou to bývá částka okolo 2000 Kč.

Jak se váš kůň může nakazit?

Infekce proniká do těla kontaktem „nos s nosem“ koně nebo přes kontakt s ošetřujícím personálem daného koně. Často se kůň může nakazit i pitím ze stejného kýble, v kterém infikovaný kůň smočil svůj nos.

Jako první napadá horní cesty dýchací, kde se pomnoží a poté putuje do krevního řečiště, kde jako černý pasažér na bílých krvinkách putuje dál do těla. Mnohdy se virus u koně vůbec neprojeví v plné síle a kůň se stává pouze nositelem. Virus se dokáže také velmi dobře ukrýt a počkat si až na období, kdy je kůň nejvíce ohrožen a má oslabený imunitní systém. Tehdy se projeví ve své plné síle.

Jaké jsou nejčastější příznaky?

Nemoc zprvu vypadá jako běžná chřipka nebo kašel. Po 2 až 10 dnech od nakažení se nemocí,  se začnou objevovat tyto příznaky:

  • teplota (může být jen mírně zvýšená, ale nemusí být zvýšená vůbec, nebo také může být 40 až 41 stupňů)
  • kašel (hluboký, kůň se snaží vykašlávat hlen, ale nic se z něj nedostane, kašel je suchý)
  • výtok z nosu (objevuje se v klidu, při práci i po práci, výtok je bělavý může být i zhnisaný)
  • nechutenství (koně s vysokým apetitem žerou o něco méně, koně nechtějí pamlsky)
foal-467398_1920

(spokojená klisna a hříbě – toho se bohužel s virem herpes klisny nedočkají)

Virové zmetání klisen

Jak už jsme zmínili výše, kmen EHV1 je velmi nebezpečný zejména pro klisny, které jsou březí, nebo se budou v nejbližší době zapouštět. Pokud se klisna nakazí a virus v ní přežívá jako latentní, je pravděpodobné, že se aktivuje v době 8 až 9 měsíce březosti a klisna následně hříbě potratí. Pokud klisna hříbě donosí až do 11 měsíce, je vysoká pravděpodobnost, že u ní nákaza nepropukne.

Zavlečení herpes viru do chovatelského zařízení je noční můrou velkých chovatelů. Virus může vyvolat doslova epidemii potratů a každá klisna ve stádě zmetá. K potratu plodu dojde díky poškození cév, které zásobují plod krví. Hříběti se nedostává výživa a kyslík a uhyne.

V průběhu březosti může klisna projít lehkým zánětem dýchacích cest, které chovatel lehce přehlédne.

Abortovaný plod a placenta (která vychází brzy po potratu celá) jsou vysoce infekční. Ptáte se, zda lze abortu u klisny zabránit? Bohužel to není dost dobře možné. Latentní infekce je dobře ukryta i před vakcínou. Jednou nakažená klisna herpes virem je skoro na 90% imunní vůči očkování. Naopak očkováním můžete virus ještě povzbudit.

Jednou za několik desítek případů se podaří klisně hříbě donosit. To však brzy po porodu uhyne na následky těžké infekce dýchacích cest.

Poškození míchy a mozku

Ten samý kmen, EHV1, který způsobuje potraty klisnám, je velmi nebezpečný zejména právě pro svůj agresivní průběh u nakažených koní. Virus se dostává do mozku a míchy, a způsobuje odumírání aktivních mozkových buněk.

Koně postižení virem pak mají často potíže s:

  • koordinací pohybu
  • inkontinencí
  • ataxií
  • slabostí
  • ochrnutím ocasu, pysku
  • snížením citlivosti kůže v oblasti zádě

 

EHV2, 3 a 5

Také tyto kmeny nelze brát na lehkou váhu. Virus s označením EHV2 nejčastěji vyvolává virový zánět rohovky. EHV-3 vyvolává onemocnění, které se nazývá koitální exantém. Na kůži pohlavních orgánů a mléčných žláz se objevují puchýřky, které jsou vysoce nakažlivé. Tento druh se šíří hlavně pohlavním stykem z hřebce na klisnu, nebo naopak. Možné je i nakažení klisny, nebo hřebce, z inseminačních nástrojů, které nebyly dobře desinfikovány.

Posledním zkoumaným je vir EHV5, který vyvolává koňskou multimodulární pulmonální fibrózu. V plicních sklípcích vznikají uzlíky a jizvy, které velmi ztěžují dýchání. Vzniká tak dušnost s velmi špatnou prognózou do budoucna.

 

Eliminace přenosu herpesu – izolace

Herpres virus je opravdu potenciální problém pro chovatele i jejich koně. Spousta majitelů o herpesu nic moc neví a cíleně jej nehledá. Odhalení herpes viru předchází odběr krevních vzorků koně veterinářem a jejich podrobení zkoušce na protilátky.

Jaký je postup, když zjistíte přítomnost herpes viru v krevních výsledcích Vašeho koně?

Nejprve je nutné uznat, že se jedná o problém, který je nutné řešit, poté byste měli izolovat svého koně a poradit se se svým veterinářem. Koně by neměli mít možnost dotýkat se nosy s jiným koněm a vy byste si měli umýt ruce pokaždé, když se nakaženého koně dotýkáte. Přívěs nebo nákladní automobil, ve kterém kůň v poslední době cestoval, musí být také dezinfikován. Stejně tak nezapomeňte na udidla, uzdečky, čištění i box Vašeho koně. Váš veterinář by měl být schopen poradit, které dezinfekční přípravky jsou nejúčinnější.

Pokud si myslíte, že Váš infikovaný kůň mohl přijít do styku s jinými koňmi ve stáji, pak by tito koně měli zůstat stejně izolováni, dokud Váš veterinář nepotvrdí u vašeho koně herpes se 100% jistotou. Veterinář pak podnikne nezbytné kroky k léčbě všech koní, kteří mohli být virem napadeni .

neigh-402846_1920

 

Tichý přenašeč

Koně mohou nést koňský herpes virus, avšak někteří z nich nemusejí vykazovat žádné příznaky onemocnění. Někteří lidé si myslí, že většina starších koní jsou ve skutečnosti nositeli herpes viru, kterému byli vystaveni v určitém okamžiku svého života. Nicméně pokud se obáváte, že by Váš kůň mohl být pouze nositelem herpes viru, pak jednoduchý krevní test odhalí, jestli kůň byl viru vystaven, nebo ne. S jedním problémem si však test neumí poradit. Nerozliší, zda jsou protilátky skutečně způsobeny herpes virem nebo očkováním koně vakcínou.

Očkování proti Herpes virům – klady a zápory

V současné době je k dispozici kombinovaná vakcína, která se vztahuje na oba kmeny viru a také jiné druhy vakcín, které očkují, imunizují koně proti konkrétnímu kmeni EHV. Nicméně, kombinovaná vakcína se vztahuje i na koňskou chřipku. Všechny vakcíny efektivně chrání koně před hrozbou respiračních účinků obou kmenů EHV, ale nejsou účinné proti paralytické formě viru.

Většina veterinářů radí majitelům koní vakcinovat pouze zdravá zvířata.  V případě, že kůň, který je inkubační době viru, dostal podánu vakcínu, mohlo by to pro něj být ještě horší. Následky jsou vážnější a kůň mnohem více trpí záchvaty kašle. To se bohužel stává velmi často.

Pokud tedy uvažujete nad očkováním proti HV, musíte být hodně vnímaví a poznat, zda váš kůň netrpí nějakým druhem onemocnění dýchacích cest. Aby bylo vše jasné a nedošlo k vakcinaci v inkubační době, požádejte vašeho veterinárního lékaře o důkladné vyšetření vašeho koně.

Rada veterináře

Veterináři se snaží povzbudit důvěru majitelů koní v  rutinní očkovací program na koních, když jsou mladí. Je to nejlepší způsob, jak zajistit svému koni, aby nebyl virem nakažen a také jediné skutečné řešení, jak zabránit šíření infekce z koně na koně.

Nový kůň ve stáji

Všichni nově příchozí koně by měli být izolováni od ostatních koní. To znamená, že jsou ustájeni dál od ostatních zvířat, a nemají společný výběh se základním stádem. Stručně řečeno, nová zvířata musí být udržovány v karanténě, dokud  se nezjistí, zda nejsou infekční, anebo nemají virus v latentní formě.

Závěrem

Pokud chcete opravdu zabránit šíření herpes virů, a nejen jich, z koně na koně ve stáji, je nejdůležitější dodržovat jistá pravidla. Udržovat stáje čisté, nemíchat podestýlky jednotlivých zvířat, každý den umývat a jednou za týden dezinfikovat krmné kýble koní. Krmné kýble by měly být vždy přiřazeny pouze jednomu jedinému zvířeti. Nesmí je dostat jiný kůň. Ošetřovatelé si musí po manipulaci s koněm umývat ruce, a pokud dojde k potřísnění sekretem nebo tekutinami, nesmí přijít do styku s dalším zvířetem.

To jsou nepsaná pravidla, která zabrání v roznášení infekčních virů a bakterií mezi koňmi v jedné stáji. Nezabrání kapénkové infekci, která cestuje i vzduchem, ale pomůže eliminovat další nemoci, které se rády přenášejí kontaktem.

Bohužel dost často je realita jiná a tyto zásady se nedodržují. Nově příchozí koně jsou okamžitě zařazováni do základního stáda, nebo mají kontakt s jinými koňmi. Majitelé stáji netrvají na rozborech a vyšetřeních. Mnohdy koně nemají ani průkaz s údaji a čerstvým razítkem.

Ve spoustě stájí najdeme krmné kýble, které nejsou označeny, méně často se umývají napáječky a ošetřovatelky si s umýváním rukou nedělají hlavu.

Dbejte tedy na to, aby se pravidla ve vašem okolí co nejlépe dodržovala a alespoň vy můžete mít čisté svědomí, že jste proti zavlečení nemoci udělali maximum.

 

Zdroje: Nemoci koní, Veterinář na návštěvě, přednášky v SOU Kroměříž

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *