Close

Hubertova jízda

Každý rok na 3. listopad připadá svátek Sv. Huberta.

A to je čas, kdy se nejen u nás začínají pořádat parforsní hony a Hubertovy jízdy. Hubertovy jízdy se pořádají průběžně už od konce září tak, jak to počasí dovolí. Hubertova jízda je svátkem jezdectví, pomyslně zakončující sezonu (ne doslova, halové závody na mnoha místech pokračují). A proto jej pořádají větší stáje a kluby v okolí. Kam se tedy na Huberta vydat? Výběr může být těžký. Je dobré zvážit možnosti svoje a možnosti koně. A zvolit takovou variantu, která bude zábavou pro Vás i pro koně, a zároveň nebude příliš obtížná nebo stresující. Vyhněte se jízdám, které jsou nad vaše a koňské síly a dovednosti (drezurní koně co neskáčou, se nebudou cítit dobře na Hubertu s krosovou trasou). Nejdůležitější je však pořádně si Huberta užít a pobavit se s přáteli. Padnou slova, kořalky a tančí se. A hlavně se užívá poslední akce roku v přátelské náladě.

Pořadatel dopředu všem účastníkům dá vědět termín, místo a propozice. Na co se múžete těšit jako jezdec nebo divák? Chcete se připravit na Hubertovu jízdu dopředu a nestresovat na místě? Čtěte…

hunting-362296_1920

Obecná pravidla a průběh

Mezi obecná pravidla patří:

 • Slušné chování jezdců a slušné pozdravení (nejen při nástupu)
 • Ohleduplné chování jezdců v lotu na koni (předjíždění koní s upozorněním, nenajíždění na cizí koně, křižování, hecování ostatních)
 • Koně a jezdci jezdí v zástupu nebo v houfu. Řídí se dle pokynů mastera honu
 • Předjíždění mastera je zakázáno (povolit lze pouze ve výjimečných případech)
 • Jezdecké čisté obečení

Nástup

Stáje a oddíly drží jeden z nejhezčích zvyků patřících odjakživa právě k Hubertu. Nástup před stájí, doprovázený hrou na roh nebo jiný hudební nástroj. Nástup má kořeny v historii a je skoro totožný s prezentací jezdců nparforsních honech z Velké Británie. Průběh je následujíci. Všichni jezdci se seřadí vedle sebe v řadě a vedoucí nebo majitel stáje Hubertově jízdě posvětí přípitkem a proslovem. Následně jsou koně i jezdci dekorováni flotem, který je vzpomínkou na Hubertovu jízdu po celý život.

Jezdecký lot a trasa

Účastníci bývají většinou rozděleni na sedlový lot a vozový lot. Oba současně nejezdí. Koně v sedlovém lotu jsou roztříděni už při nástupu na skokany a neskokany. Některé Huberty nemají postavené skoky vůbec a některé mají velmi těžké krosy. Je důležité nepřecenit své a koňovy schopnosti a vybrat správné zařazení. Váš lot nejspíš pojede jinou trasou a master bude mít lot spočítaný. Z lotů nepřebíhejte, vyhnete se tak zmatkům a soudu. Neskokani jedou jinou cestou, která kopíruje hlavní trasu a kochají se jezdci, kteří skáčou. Hlavní trasu by měla v mnoha místech protínat i trasa s vozy a diváky. Skoky jsou divácky atraktivní a jsou vděčným objektem k focení. 

horses-460550_1920

Vozy, vozy…

Vozy jsou součástí Hubertovy jízdy na mnoha místech po České republice. Některé Hubertovy jízdy jsou složeny vyloženě jen ze spřežení. Spřežení jsou vždy divácky velmi vděčná (nádherné  postroje, silní  koně a  možnost následovat jezdecký lot do lesů a polí na voze). Vozatajové mají určenou jinou  trasu a  nezřídka kdy čekají na jezdecký lot na paloučcích, nebo mýtinkách v lese s diváky na vozech. Jezdecké loty by neměly mít stejnou trasu jako vozy, někteří koně nemusejí být na ruch, který způsobují postroje a kolesa, zvyklí.

horse-70771_1280
Přírodní překážky

Každý rok se jezdci těší právě na tuhle část Hubertu. Rozmanité přírodní skoky, které mají různé podby, tvary a některé jsou opravdovou výzvou. Kolik skoků bude a jak vysoké, určí pořádající stáj. Většina jízd je nastavena tak, aby jízdu zvládl i méně zkušený jezdec. Skoky bývají často pevné, tvořeny kládami a vycpány větvemi. Dost často se používají i malé balíky slámy a ty mohou některým koním způsobovat problémy s poslušností. Někteří pořadatelé Hubertů používají i kladiny z kolbiště a překážky jimi nastávují aby byly opticky vyšší. Dalším typem překážek jsou brody, příkopy, kopce, náspy, oraniště a podobné krosové překážky.

Připravte se, že na skokové trase můžete potkat i seskok. Seskok je většinou sestaven z bradel, aby jej bylo možno shodit. Jinak by byl pro koně a jezdce nebezpečný. Tento druh skoku je vítaným (jak pro koho) zpestřením. Skáče se jinak než skoky na rovině. Dalším oblíbeným skokem bývá voda. Voda je pro mnoho koní strašákem a proto by měli na skok najíždět první koně zkušení a nebojácní. Koně mladí a bojácní by měli své starší kolegy následovat s větší důvěrou.

Jak si poradili koně s brodem na Hubertu v Obroku, najdete zde v odkaze na youtube.

Všechny skoky se skáčou po jednom. Koně je skáčou za sebou s 4 až 5 vteřinovým intervalem. Skákání v intervalech je lepší z mnoha důvodů. Prvním je bezpochyby bezpečnost dvojice. Kdyby došlo k odmítnutí poslušnosti koně, další dvojice do něj nenajede a má čas zareagovat. Za skokem nikdy nezastavujte. Za vámi skáčou další koně a došlo by ke skrumáži. 

Liška a závěrečný dostih

Zakončení Hubertovy jízdy bývá honem na lišku. Lišku, jezdce s ocasem ze zvířecí nebo umělé srsti připnutým na rukávu, ostatní jezdci musí dostihnout a ohon jezdci z rukávu strhnout. Někdy se od honu na lišku upouští a místo toho se dělá proběhnutí bránou, kde je liščí ohon zavěšený na obruči nad jezdci a ti se po lišce ve cvalu natahují. Další obměnou bývá závěrečný dostih do kopce nebo tzv. point-to-point. Dostih pořádaný na velké louce, kde se musí oběhnout dané body.

riding-454199_1920

Soud

Nebojte se ničeho. Ti z vás, kteří ještě u soudu nikdy nebyli, si tuto část jistě velmi rychle zamilují. Jedná se o recesní záležitost, kdy se po jízdě účastníci sejdou u občerstvení (rum, svařák, gulášek, klobásky) a probíhá „souzení prohřešků„. Mezi prohřešky patří vlastně cokoliv, co master honu posoudí. Nejčastěji to jsou:

 • Předjíždění mastera
 • Skok mimo pořadí
 • Vyhnutí skoku nebo pád jezdce
 • Odmítnutí poslušnosti u skoku
 • Opuštění lotu bez svolení mastera

A spousta dalších drobných a úsměvných pravidel daných pro danou stáj či oblast. O svém prohřešku se dopředu nedozvíte. Vyzrazení prohřešku není dovoleno dříve než na soudu.

Mašličky?

Co znamenají mašličky na koňském ocasu?

 • Červená stužka – Koník, který kope, nepřibližujte se k tomuto koni s jiným koněm zezadu ani z boku.
 • Modrá stužka – Hřebec. Je lepší o něm vědět, i když se může chovat slušně
 • Zelená stužka – Mladý koník. Někdy jsou mladí koně více vystresovaní nebo dělají chyby na skocích. Je lepší o nich vědět.
 • Fialová stužka – Říjící klisna, informace pro jezdce s hřebci
 • Bílá stužka – Koník je na prodej 

Jezdecká výstroj

Jezdec na Hubertově jízdě musí být především čistě, stylově a bezpečně oblečen. Některé stáje mají jasně daný úbor, ten je třeba respektovat. Jiné stáje se spokojí s vaší účastí v oděvu, který sami zvolíte. Pokud váháte v čem jet, nechte se inspirovat.

Pod sako je nejlepší tričko se stojáčkem nebo dle počasí. Mělo by být bílé nebo ladit k rajtkám. Pro větší bezpečnost jezdce je samozřejmě vhodné použít bezpečnostní vestu nebo páteřák. Vestu doporučujeme všem jezdcům pod 18 let. Nejlepší jsou vesty krosové, které vás zbytečně neomezují v pohybu.

save

Výstroj pro koně

Váš kůň by měl mít určité ochranné prvky, které jsou důležité pro bezpečnost a prevenci proti zranění. Co je důležité? Dobře padnoucí a upravená výstroj. Dobře padnoucí sedlo, kvalitní nepoškozená uzdečka a udidlo. Vše by mělo být dobře vyčištěno a namazáno. Je to  vaše vizitka.

Další výstroj:

Další výstroj je čistě jen na vašem uvážení a proto berte naše doporučení čistě jako návrh, nikoliv povinnost. 

Kamaše a jinou výstroj můžete zakoupit také na Equiworld.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *