Close

Jak vybrat kamaše pro vašeho koně?

Chrániče, bandáže, kloubové kamaše, šlachovky… trh s chrániči pro koně je skutečně široký. Často se nás v jezdeckých potřebách ptáte na otázky jako: k čemu slouží chrániče, zda můžete použít bandáže ke skokům a nebo jestli neoprenové kamaše může mít kůň celý den ve výběhu. Je to pochopitelné, otázek není nikdy dost a je správně se ujistit, zda je vaše volba správná. Proto jsme pro vás dnes vytvořili ucelený přehled všech základních typů chráničů jako vodítko, které můžete při budoucím výběru kamaší pro koně použít.

balkenholjw56-2_1png

Potřebuje váš kůň chrániče?

Než se však vrhneme do popisu, co k čemu je, je dobré vědět, zda a v jakých případech budete chrániče muset skutečně používat.

Největší skupinou koní, chovaných v ČR jsou koně používaní pro hobby jízdu. Hobby v tomto případě nepředstavuje „lážo-plážo“ ježdění, jak by se z názvu této skupiny mohlo zdát. Hobby koně jsou hodně aktivní, jezdí se na nich téměř denně a kolikrát musí být velmi všestranní. Musejí zvládnout dlouhé vyjížďky v terénu, často skáčou do metru a výše, a také jsou vzděláváni na jízdárně, chodí na lonži a nebo do kruhovky. Je spousta věcí, které hobby kůň se svým jezdcem dělá. Hobby koně jsou také nejčastějšími zákazníky (prostřednictvím svých majitelů) jezdeckých potřeb a používají různé druhy kamaší. Časté jsou případy, kdy nám píšete e-mail a ptáte se, na typ chráničů pro takovou a takovou zátěž koně. Připravili jsme pro vás výčet případů, kdy je použití chráničů nevyhnutelné:

Tehdy, pokud…

 • má špatný postoj končetin.
 • má strmý postoj.
 • prošlápnuté spěnky, kohoutí krok.

Taky koně, kteří…

 • již prodělali zranění na končetinách.
 • jsou kutí speciálními podkovami.
 • strouhají se.

Nebo v situacích jako je…

 • jízda v hlubokém terénu.
 • jízda ve velké skupině v lotu.
 • pobyt ve výběhu, který není příliš zabezpečený pro volný pohyb koně nebo je příliš malý.
 • kůň dlouho stál a jde se pohybovat na halu nebo do kruhovky.
 • lonž.
 • skoková příprava.
 • drezurní vyšší příprava – stranová práce, piruety.
 • práce na ruce – stranové práce.
 • práce na překážkách v terénu nebo na ruce v terénu.
 • přeprava koně.

Rádi bychom upozornili, že tyto situace nejsou samozřejmě dogmatem a je potřeba se vždy zařídit podle momentální situace. Může se stát, že pojedete s klisnou k hřebci a majitelé hřebce budou požadovat klisnu zabandážovanou, opět v rámci bezpečnosti obou koní. Také může být případ, kdy si koupíte nebo vychováte koně, který má velmi dobrý postoj, nepotřebuje žádné chrániče a prostě mu tak bude dobře. Jsou také koně, kteří chrániče na nohách vyloženě nesnesou a dělají vše proto, aby se jich zbavili. Je to opravdu kůň od koně.

Sportovní koně by měli kamaše a chrániče využívat na trénink pokaždé, aby se zabránilo nechtěnému úrazu a omezily se náklady na léčbu a prostoje při závodní sezóně. Naopak chovní koně nebo koně, kteří jezdí jednou za uherský rok chrániče většinou nepotřebují.

Šlachové kamaše

Prvním druhem kamaší jsou kamaše šlachové, a jak jejich název napovídá, jejich hlavním úkolem je chránit šlachu před úrazem. Šlachovky se používají u koní sportovních i u koní hobby, kteří skáčou. Kamaše jsou vyrobeny z tvrdého plastu TPU nebo jsou kožené s vnitřním výliskem. Ty kvalitnější jsou opatřeny systémem odvodu horkého vzduchu a brání tak přehřátí končetiny při náročném tréninku.

Proč se oplatí používat šlachovky na překážkách? V následujícím videu můžete vidět zpomalený skok koně přes pěkný oxer. Kůň na videu skočil čistě. Ne vždy se to ale povede a právě v tu chvíli přichází na řadu kamaše. Když se kůň klepne do nohy o překážku, většinou se nic nestane a příště si dá pozor. Může se však stát, že se z banálního klepnutí poleká, nedoskočí čistě a skočí si do předních končetin. Pokud by kůň nebyl chráněný, může vzniknout nepříjemný úraz a koně vyřadit i na několik měsíců a přerušit rozeběhnutou sezónu.

equick

Bandáže

Bandážemi rozumíme dlouhé fleecové, elastické popruhy, které se motají koním na nohy. Nejčastěji je potkáte na koních drezurních a občas i na koních hobby. Jejich hlavní výhodou je stažení šlachy a zajištění podpory vazů při namáhavé práci, kterou může být stranová práce, piruety, práce na kruhu, přechody apod.

Výhodou je jejich poměrně nízká pořizovací cena na všechny čtyři končetiny, nevýhodou je nutnost naučit se s nimi dobře pracovat a osvojit si techniku bandážování. V případě, že byste koně zabandážovali špatně, může dojít k poškození šlach, tkání okolo , pouzdra nebo k omezení průtoku krve. Bandáže jsou velmi měkké a neposkytují ochranu proti úderu nebo zaskočení. Proto je nedoporučujeme pro práci na překážkách. Samozřejmě existují mezi koňmi také vyjímky, které na překážky bandáže mají, většinou jsou to koně, kteří běžné kamaše nesnesou nebo je mít ze zdravotních důvodů – pakosti, výrůstky – nemohou.

Bandáže se používají nejvíce pro práci na jízdárně. Vhodnou alternativou k bandážím se ukázaly být Hi-Tech pro Fleece chrániče od Mattese, které vypadají na první pohled jako bandáže, ale mají větší vyztužení v oblasti holení a kloubu – jsou tedy bezpečnější při náročnější práci s koněm, a také šetří čas při jejich nasazování. Zapínají se totiž na klasický zip.

6521-6335-5900_0

Bandáže Hi-Tech Pro Fleec Mattes

bandaze

Crossové kamaše

Speciální lehké kamaše hodící se pro crossové koně. Jsou velmi lehké, prodyšné – často jsou vyrobeny z vláken, které propouštějí vzduch vodu a jsou velmi pevné. Důležitou součástí těchto chráničů je přední výztuha na holeni, která nebývá součástí jiného druhu kamaší. Přídavné polstrování je na kamaších hlavně proto, aby se kůň při zavadění končetinou o pevný skok ve vysoké rychlosti nezranil a náraz co nejméně prožíval.

Prodyšnost kamaší je také nutností. Kůň překonává množství přírodních překážek, brody, vodu, cválá často rozbředlým terénem a skoky překonává v mnohem vyšším tempu než kůň na běžném parkuru. Kdyby kamaše nebyla prodyšná, může koně odpařit.

Typické crossové kamaše jsou například perfektní Eventing od Premier Equine, které volí stále více jezdců po celém světě.

ps-stealthfront-metallic1-lr_03

Kamaše Allround

Samostatný typ kamaší označované jako Allround jsme si docela zamilovali. Jsou pohodlné, dobře se zapínají a výrobci myslí i na jejich údržbu. Vypadají elegantně a dá se s nimi skákat, jezdit práci na jízdárně i včetně vyšších drezurních prvků, a také je můžete vzít s sebou do terénu. Jejich vnější povrch je většinou z polyesteru, koženky nebo kůže a vnitřní vyztužení opět z TPU. Ten však na povrchu vůbec neuvidíte – jako u šlachovek, které mají TPU na povrchu. V těchto kamaších se plast schovává uvnitř a je o něco tenčí než u šlachovek. Ochrana šlachy je menší. Musíte počítat s tím, že do vyšších skoků to prostě není. Výhodná je jejich jednoduchá údržba a poměrně nízké náklady na pořízení.

13939512_773458846090524_1502565107668271476_n

Kloubové chrániče

Oblíbenými chrániči se staly chrániče kloubové, které snoubí výhodu Allround kamaší a bandáží. Stahují spěnkový kloub, který má lepší oporu v pohybu, nemusejí se motat jako bandáže a navíc jsou voděodolné. Kloubové kamaše jsou ideální pro koně sportovní, westernové koně, pro práci na překážkách v terénu a jsou obzvlášť vhodné při práci na ruce a na trailu. Ochrání i před menšími oděrkami.

U kloubovek záleží dost na jejich kvalitě. Čím silnější a prodyšnější materiál, tím více vydrží. Nedoporučujeme je do parkurů, nechrání šlachu proti nakopnutí.

tn605351_040_ansicht-von-hinten  tn605351_040_hinten

Strouhavky a pracovní kamaše

Strouhavky jsou chrániče, které se dávají na přední i zadní končetiny. Nejlepší je využívat je samozřejmě co nejméně často. Platí, že čím více dáte koni, který má ke strouhání sklony, materiálu na nohy, tím dříve a více se začne skutečně strouhat. Strouhavky jsou většinou neoprenové, fleecové, beránkové nebo z hi-tech materiálu. Jejich předností je skutečně malá tloušťka materiálu.

Pokud s koněm začínáte na jízdárně, a ještě jste nezačali jezdit stranové cviky (a za předpokladu, že nemá žádnou vadu  nebo zranění,) kamaše dejte co možná nejpozději to jde. Nejlépe až v době, kdy začnete se stranovými cviky a s cviky na dvou – třech stopách. Strouhavky neochrání koně na překážkách a nejsou vhodné do crossu.

mattesjw25

Strouhavky na přední i zadní Mattes s pravým merinem.

Kamaše Turn Out

Tento typ kamaší je často označován jako „výběhové kamaše„. Jedná se o silné neoprenové nebo Hi-tech chrániče, které zasahují až pod spěnky a zakrývají celá kopyta. Na výšku sahají až nahoru do středu kloubu.  Koně ochraňují nejčastěji před bahnem a nečistotami. Využívají se jako prevence proti nechvalně známému kožnímu onemocnění – proti podlomům. Udržují nohy suché a čisté i v bahnitém padocku. Proto jsou vhodné i jako ochrana končetiny po úrazu – udrží ji čistou a suchou.

Turn Outy mají několik podob. Nejčastěji se setkáte s perforovanými neoprenovými kamašemi Premier Equine, které jsou v nejvíce namáhaných místech zesíleny a poskytují ochranu i před nakopnutím. Tyto kamaše nejsou vhodné pod sedlo. Dobře se udržují a vydrží celkem dlouho. Záleží, jak moc je koník destruktivní.

img_6569-kopia

Chrániče do výběhu – Turn Out

Tým Equiworld.cz

foto: Natalia Badinková, Premier Equine, Busse, Catago, Mattes, LeMieux  – archiv výrobců

 

2 Comments on “Jak vybrat kamaše pro vašeho koně?

Jana Novotná
31.5.2017 at 23:07

Ja si poridila tyto kamase – extrerní odkaz- poradila mi je moje kamaradka, co je s konmi vice nez 20 let.

Odpovědět
Helena Lachowiczová
9.6.2017 at 12:07

Dobrý den, tento blog patří k e-shopu Equiworld.cz a nepovolujeme zde externí odkazy. Děkuji za pohopení

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *