Close

Jak vybrat poníka?

Nejčastější otázkou mnoha rodičů malých dětí není, jakého vybrat poníka, ale proč by měli dítěti poníka pořizovat. Budeme však předpokládat, že toto odvěké dilema máte za sebou a nyní si jdete pro radu, jak vybrat vhodného poníka pro tu vaši Klárku nebo Vojtíška. Nezoufejte, poradíme vám.

Poníka nebo velkého koně?

Rozhodnutí, zda koupit dítěti poníka, nebo velkého koně je zcela na vás. Musíte však zvážit několik důležitých faktorů, mezi kterými jsou: výška koně v porovnání s výškou vašeho dítěte, míra péče, kterou je dítě schopno samo poskytnout malému ponymu nebo velkému koni a nakonec samozřejmě riziko úrazu, které hrozí, pokud dítě spadne z ponyho nebo z velkého koně.

Výška koně hraje důležitou roli při výběru. Pro malé děti je obecně vhodnější pony, který výškově dětem vyhovuje. Malé děti na něj při péči bezproblému dosáhnou a pády méně bolí a jsou obecně méně nebezpečné než pád z velkého koně.  Velký kůň je vhodný až pro děti větší, školáky nebo budoucí studenty středních škol. Takové dítě už je dostatečně velké a silné a  zvládne péči o velkého koně samotné. Proto volte raději ponyho.

Jaké plemeno vybrat?

Tato otázka je již více specializovaná a určitě doma rozdmýchává živé dohady. Výběr plemena poníka je důležitou součástí celého procesu. V naší republice jsou k dispozici převážně shetlandští poníci nebo welsh pony. Tato dvě plemena jsou nejrozšířenější a pony se dá vybrat hned u několika kvalitních chovatelů.

Co charakterizuje shetlandského ponyho?

Je to velmi silný (unese opravdu mnoho) poník pocházející z Shetlandských ostrovů. Jeho hlavním znakem je svalnaté tělo, krátké nohy, kompaktní záď a přátelský výraz. Shetlandský pony je velmi dobře vybaven pro pobyt venku. V zimě mu narůstá extrémně hustá srst, která poníka chrání před mrazem a dešti. Jeho povaha je dobrosrdečná ale někdy mívají sklon i k tvrdohlavosti. Pokud chcete kupovat právě tohoto ponyho a dítě nemá žádné předchozí zkušenosti, nechte si předvést pouze poníky kteří mají více než základní výcvik. Více probereme v dalším odstavci o výběru.

19037418856_19e56c3912_z

Reading Tom. Flickr.

Co charakterizuje Welsh ponyho?

Vyšší welsh pony pochází z kopců jižního Walesu. Odtud pochází jeho krásné jméno pochází. Je větší než shetlandský pony a také velmi tvrdý a odolný. Historie si s tímto plemenem velmi zajímavě pohrála. Díky ediktu Jindřicha VII byly tito poníci málem vyhubeni (edikt ukládal pozabíjet všechny koně menší než 15 pěstí, protože takový byly příliš slabý pro armádu). Poníci přežili a to hlavně díky své schopnosti pohybovat se v divoké a nehostinné přírodě Británie.

Welsh pony se dělí na 4 sekce z nichž každá sekce má trochu jiné vlastnosti a vzhled. Welsh part bred, Welsh sekce A, sekce B, sekce C a sekce D (Cob). Poslední sekce poníků je nejmohutnější ale přesto si zachovávají svůj poníkovský výraz. Welshové jsou vhodnější pro děti do sportu, jsou mrštní a hbití. Dobře skáčou a jsou vynikajícími učitely.

sorsselis. Flickr.

sorsselis. Flickr.

Jak starý by měl pony být?

Stáří ponyho je velmi důležité. Pony, který by měl patřit malému dítěti, které nic neumí a nemá za sebou žádnou pony školku, by měl být starší a zaučený. U starších zvířat si všímejte povahy, nesmí být zlý, kyselý, agresivní nebo nespolupracující. Vy jako rodič nepotřebujete poníka převychovávat ale budete raději, když bude dítě s poníkem v bezpečí.

Povahu ponyho dokážete sami fundovaně odhadnout, nenechte si nic navykládat a raději si jej sami prohlédněte a vyzkoušejte. Při samotném jednání o koupi poníka doporučujeme vyzkoušet: jak se poník vodí na vodítku a na uzdečce, zda umí zvedat všechny čtyři nohy, zda mu nevadí, když mu někdo bude stát za zádí, zda se nechá lehce odvést od stáda a nechá si všude sáhnout (i na uši a břicho). Nejlepší je, aby vám poníka prodávající majitel předvedl pod sedlem. Poníka chtějte vidět při samostatné práci, nejlépe pod vedením dítěte. Všímejte si zda: poník netahá, neloudá se, nemá sklony odcházet bez dovolení jezdce z jízdárny, není protivný pokud se po něm něco vyžaduje.

Ponyho si nechte předvést ve všech chodech na jízdárně a pokud kupujete poníka do tahu nebo na parkur, tak i při skoku přes překážku nebo ve vozíčku. Prohlédněte si jeho vzhled, průkazku, zda je řádně očkován a odčerven a požádejte o možnost vidět koně, jak se chová ve stádě a při odvádění z výběhu.

Mladého poníka, kterého si vychováte vám doporučujeme zakoupit, až budete mít zkušenosti s poníkem starším a dítě bude vyježděné a dokáže si s obsedáním mladého zvířete snadno poradit. Do té doby o koupi mladého poníka raději nepřemýšlejte. Neodborným výcvikem napácháte velké škody a takových zvířat (koušou, kopou, shazují) je na inzercích velké množství.

Koupit poníka z inzerátu nebo u chovatele?

Otázka je, kdo inzerát napsal a zda jsou uvedení informace o poníkovi pravdivé. Mnoho inzerátů složí jen k tomu, aby zájemce dostalo do stáje prodávajícího a tam jim nabídne třeba poníka jiného nebo se pokusí prodat i takového, který vám nevyhovuje.  Nejlepší je jít podle referencí a domluvit si schůzku u známého chovatele poníků. Ten vám poradí s výběrem a rád poradí i se začátky chovu poníka. Jakého poníka ale nakonec vyberete, bude jen a jen na vás.

 

Štastnou ruku při výběru přejeme za

Tým Equiworld.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *