Close

Když je podbřišník opravdu krátký…

Tu a tam jsem na závodech potkávala jezdce, kteří neměli úplně ideální výstroj. To bylo před deseti, nebo i více, lety. A bylo to celkem pochopitelné. V té době byl nejvyšším luxusem kožený podbřišník Kentaur a většina z nás obyčejných lidí vlastnila klasický provázkový podbřišník. Ale to bylo opravdu před deseti lety. Dnes je situace úplně někde jinde. Trh je otevřen jakékoliv změně, nabízí řešení na každý myslitelný problém a já na závodech (a nejen tam) stále potkávám spoustu (véélkou spoustu) koní se zařezanými „funkčními“ podbřišníky v pupíku. Funkční podbřišníky- rozuměj anatomické, asymetrické a kdoví jaké – ale nefungují, protože jsou příliš krátké a koně dřou nebo tlačí hranou podbřišníku přímo do svalů, žeber a brání pohybu předních končetin.

 

Když je podbřišník skutečně krátký

Na prvním místě je vždy komfort koně. Když je kůň ve fyzické pohodě, je i v pohodě psychické. Pokaždé se mi to u koní potvrzuje znovu a znovu. Kůň s perfektně pasující výstrojí, přesně vybranou podle jeho fyzických proporcí s ohledem na zdraví a výkon, nemá potřebu klást odpor požadavkům člověka (pokud jsou rozumné a dají se v rámci jeho fyzického stavu zvládnout). Narozdíl od tohoto ideálu tu máme koně s nevyhovující (někdy až očividně a nepochopitelně nevyhovující) výstrojí, kteří nejsou skrze různé bolístky, táhnutí, tlaky a skřípnutí schopni věnovat celou svoji pozornost jezdci a musejí někde své nepohodlí kompenzovat.

A podbřišníky jsou zrovna typický příklad výstroje, kde čeští jezdci hodně šetří, neřeší je tolik jako sedla a přitom tento „nevinný“ popruh dokáže zničit chody nadějnému drezurnímu koni, způsobí kyselost u koně, který se na jízdu dřív hodně těšil nebo bolest koni, který by rád pracoval na stranových chodech ale evidentně mu tam „něco“ překáží. Zde pak vznikají nechtěné kolize jezdec – kůň. Kdy jezdec tvrdí že kůň NECHCE, ale přitom nevidí fakt, že kůň NEMŮŽE.

Když jsem na návštěvě v cizí stáji, sleduji trénink nebo koukám na závody na internetu, sleduji výstroj, prohlížím si podbřišníky a způsob nasedlání a také hodnotím pohyb koně a odhaluji, který z jezdeckých problémů koni způsobuje právě ten pekelný kus kůže na hrudníku. V 90% případů sledovaných koní jsem jako největší chybu odhalila délku podbřišníku. V  70% z oněch 90%  byl jako spolupachatel problému i tvar podbřišníku a ve zbývajících 10% procentech se jako viník u problémů ukázal celkový zanedbaný stav podbřišníku.

 

TOP stav dělá TOP výsledky

Podbřišníky, které jsem měla možnost vidět na koni v akci, byly popraskané, obalené v syntetickém beránku (který silně zapařuje a vytváří horkost a také dře) a na koni už neměli dááávno co dělat. Bohužel majitelé tento stav často ospravedlňují ohranou větou, kterou slýchám dost často:

“ Však je to jen na trénink, na závody máme jiný, hezčí.“

Poté jdou a ze skříně vytáhnou funglovku namazanou, navoněnou bez jediné prasklinky. To je pro mě šokující.

Uvědomte si, že tréninkové věci musí být ve stejně skvělém stavu, jako jsou ty závodní. V nejlepším případě by kůň měl chodit na tom samém v tréninku, na čem pak jezdí na závody. Je naprosto zarážející, že koně mají ve stáji tréninkové pomůcky staré jako metuzalém, tu a tam se něco dojezdí do mrtva. Takový styl přemýšlení o jezdeckém vybavení je hazard se životem. Zteřelý a popraskaný podbřišník, kterému rupne přezka a otočí se s vámi celé sedlo třeba v lese při cvalu, je skutečně nebezpečný kousek, který patří do popelnice. Stejně na tom jsou uzdečky, které drží silou vůle nebo otěže svazované sisálkovým provázkem (jo! to je realita!)

 

Nevědí nebo nechtějí?

Občas se od jednoho tématu dotanu i ke druhému, které s ním úzce souvisí. Ale opět se vrátíme k podbřišníkům. V našem obchodě se nejvíce prodávají drezurní podbřišníky v délce od 55 cm do 65 cm. Sama se tomu trošku divím, zvlášť, když pak zákazník pošle fotografii a na ní má macka z německého chovu s naším pidi – podbřišníkem. Pak se hodně divím. Co vede člověka na sportovní úrovni k tomu, aby objednal krátký podbřišník? A napadají mě tři otázky, které možná mohou i naši zákazníci řešit.

 • Neví, jakou délku potřebují
 • Neví jak správně podbřišník měřit
 • Nevědí, co může špatný výběr způsobit a nepřiřadí stávající problémy právě délce podbřišníku

Tomu já sama osobně věřím, že to tak je. Nemyslím si, že by si někdo pořídil nějakou věc jen proto, že se m líbí a nezjistil si o problematice více. Věřím, že spousta z vás dá na rady okolí a nebo na radu prodejce. Osobně bych vždy preferovala následující posloupnost, kde hledat radu:

 • výrobce
 • trenér
 • fyzioterapeut
 • chiropraktik
 • atestovaný nebo proškolený pracovník výrobce dané věci
 • známý jezdec s výsledky a spokojenými dobře vypadajícími a hýbajícími se koňmi
 • prodejce

 

Jak poznat, že je krátký?

Mylnou fantazií jezdců – ne těch profesionálních – i když i těch se pár najde – je, že podbřišník by měl snad končit těsně u začátku lokte koně. Další častou mýlkou je přesvědčení, že mězi konec podbřišníku a začátek dečky se má vejít dlaň. Co by tam dělala?

 

Obrázek 1

Zde vidíte, že podbřišník končí příliš nízko a je zapíchnutý v žebrech koně. Nad podbřišníkem se tvoří malá boule a nad ní je prohlubeň. Nad prohlubní je další boule. Zde je jasně vidět, že hrana podbřišníku tlačí do žeber a může skutečně způsobit diskomfort. Nehledě na to, že v dráze podbřišníku vede několik zásobujících žíl, a mezižeberní svalstvo. I když vypadá podbřišník dobře tvarově, nezasahuje do oblasti lokte, je příliš krátký na to, aby mohl plnit svoji funkci.

foto: archiv

Obrázek 2

Je na tom dost podobně. Zde je podbřišník anatomický ve slim verzi, je však tak krátký, že se koni zařezavá hranami do loketní jamky, druhá část je odklopená. Podbřišník je navíc v místě hrudní kosti tak úzký, že bude způsobovat problém s tlakem na samotnou hrudní kost a dýcháním koně.

foto: archiv Amerigo

Obrázek 3

Anatomický podbřišník Tekna, velmi hezky vyřešený a dostatečně prodyšný, ale opět krátký. Zde bude tlačit do lokte a koně odře. Možná způsobí i otlak a bolestivou bouly.

foto: ceffuil aedui

Obrázek 4

Zde není až tak dobře vidět loketní jamka ale při bližším přiblížení je vidět, že podbřišník je krátký a hrany podbřišníku, tentokrát z neoprenu, jsou srolované a tlačí koně do žeber a svalů. Nebezpečí, které vyvstává z dlouhodobého tlaku na jedno místo je jasné – sval může atrofovat a stává se nefunkčním.

foto: dressagetoday.com

Obrázek 5

Podbřišník Fairfax – opět krásný a funkční podbřišník – ale kraťoučký a tlačící.

foto: the chronicleofhorse.com

 

Jak změřit tu správnou délku?

Na fotkách výše je zcela jasné, že se asi něco někde nepovedlo… Možná špatná konstelace hvězd? Nebo blbý metr? Ne, teď vážně a neprosto bez sarkasmu. „Trefit“ tu správnou délku je fakticky kumšt. Jak na to, aby se to příště povedlo bez trefování? Nejlepší je držet se několika bodů a používat selský rozum.

 • Nekupujte koně do podbřišníku.
 • Kupujte podbřišník až ve chvíli kdy máte sedlo.
 • Nejprve položte sedlo s dečkou na koně a teprve poté měřte.
 • Měření metrem je nezbytné, odhadování stojí většinou za starou belu, nikdo nemáme perfektní „oko“.
 • Metr přiložte z každé strany od konce jednoho okraje dečky a druhé dírky ihned pod okrajem na řemeni až po druhou dírku v řadě na druhé straně těsně před začátkem hrany dečky.
 • Měřte těsně! To znamená, že metr skutečně koni utáhnete kolem pupíku.
 • Jakmile máte utaženo, mrkněte na výslednou míru.
 • Nevyšlo vám 65 ani 70 ani 75 cm? Jste ztraceni co ?
 • Nejste ztraceni, popřemýšlejte, jaký typ podbřišníku budete kupovat – bude mít dotahovací gumy? Bude elastický? Bude bez gum? Jaký tvar?
 • Podle toho pak budete upravovat výsledkou délku.
 • Pokud budou gumy  na obou stranách – odečtěte z každé strany cca 3 cm – tj 6 cm dohromady. Více ne, jinak bude gurt zase krátký a budete mít choutky koně přetahovat.
 • Pokud gumy nebudou, bude vám stačit odečíst 2 cm z každé strany tj. 4 cm dohromady.

Tak a je to. Vaším cílem je, mít podbřišník dlouhý – až nahoru k dečce, tam, kde má podbřišník být. Nesmí zavazet předním nohám, být na obtíž lopatce ani lokti a už vůbec ne tlačit do svalů, do hrudníku jako je vidět na některých fotkách nahoře a způsobovat diskomfort. Zároveň nesmí být příliš dlouhý, aby se nekrabatila dečka pod ním.

Správnou délkou podbřišníku si vyřešíte hned několik věcí:

 • Přestanete koně obtěžovat nevyhovujícím řemenem okolo hrudníku
 • Kůň si bude vyšlapovat jako nikdy předtím
 • Prodlouží krok a začne pracovat hrudníkem a DÝCHAT
 • Tím samozřejmě podpoří i práci hřbetu
 • Kůň bude příjemnější a živější
 • Přestane se šklebit u dotahování – ono to není nic moc utahovat na břiše něco, co vás strašně tlačí
 • Vyřeší se většina problémů se stranovou prací
 • Neodřete si boty
 • Budete mít přehled o aktuální výživné kondici koně lépe než předtím. Majitel, který vidí koně denně pokles váhy nebo úbytek svalů nepozná hned. Nejlépe to poznáte právě nějakou stále stejnou metodou měření, což stále stejně dlouhý podbřišník zapínaný na stejné dírky umožňuje.

Těch benefitů je pěkná řádka. Co na to říkáte?

Abychom vám ukázali, že skutečně podbřišníkům rozumíme, rozhodli jsme se vyhlásit SOUTĚŽ o jeden podbřišník Mattes zdarma s osobní konzultací, pomocí s výběrem tvaru a velikosti. Soutěž vyhlásíme v průběhu tohoto měsíce na našem blogu a najdete ji i na Facebooku. Bude to celkem sranda. Pokud tedy toužíte po novém kousku, sledujte nás zde i na FB a můžete ho vyhrát.

 

Jak má vypadat správně dlouhý podbřišník?

foto: maxres.com

foto: archiv výrobce Mattes – Julia Wantscher

foto: archiv výrobce Mattes – Julia Wantscher

foto: archiv výrobce Mattes – Julia Wantscher

foto: archiv výrobce Mattes – Julia Wantscher

Děkujeme za vaši pozornost a těšíme se na komentáře a diskuzi!

Autor: Helena Lachowiczová

11 Comments on “Když je podbřišník opravdu krátký…

Michaela Rojková
8.4.2017 at 6:30

Článek je hezky napsaný, jen u obrázku č. 3 v textu si opravte slovo bouli (máte tam bouly) 🙂

Odpovědět
Helena Lachowiczová
12.4.2017 at 7:27

Děkujeme, boule opravím:-) Přeji hezký den i Vám!

Odpovědět
SanquisDevil
8.4.2017 at 9:35

Děkuji za skvělí článek 🙂 přišla jsem na to že používám příliš dlouhý podbřišník,myslela jsem, že je to tak vpořátku. Po obou stranách jsou konce na dečce.Používám klasický neoprenový podbřišník s dotahovací gumou na jedné straně, široký je zhruba jako dlaň.

Odpovědět
Helena Lachowiczová
12.4.2017 at 7:26

Dobrý den,

zkuste podbřišník vyměnit za takový, který nemá gumy ani na jedné straně nebo má na obou stranách, bude to pro něj komfortnější. Optimálně by měl podbřišník po dotažení končit pod dečkou a né na ní. Na dečce může tlačit skrze hranu dečky. Přeji hodně úspěchů Vám i koni.

Odpovědět
Lenka
10.4.2017 at 10:06

Moc pěkný článek a konečně někdo, kdo se o těchto věcech nebojí mluvit otevřeně. Ještě jednou děkuji.

Odpovědět
Helena Lachowiczová
12.4.2017 at 7:24

Dobrý den, děkuji já Vám.

Odpovědět
Barbora
24.4.2017 at 21:12

Dobry den,
Rada bych se zeptala jak vybrat sparvny podbrisnik u vsestraneho sedla a jaky problem by mohl vyvolavat prave nespravne zvolena delka.
Dekuji za odpoved

Odpovědět
Helena Lachowiczová
28.4.2017 at 20:17

Dobrý den Báro, to je téma na dlouhé povídání a určitě to nejde takhle popsat v jedné krátké odpovědi na celkem neurčitý dotaz. Je to téma na samostatný článek, ke kterému se snad brzy dostanu. S pozdravem Helena.

Odpovědět
Lucie
26.4.2017 at 11:56

Dobry den,
Pridam se do diskuze.. Nevim, zda mi nekdo pomuze, ale tak uvifime..“vic hlav, vic vi“. Tady ten problem:
Mam mladeho kone irskeho coba, cca 145 cm, shanim marne pad..na trhu jsou physio pady, berankove, latkove..ale vzdy jsou dlouhe v bocnicich a podbrisnik pak je nesmyslne prave „u loktu“ kde prekazi koni…napada me pouze na zakazku si nechat usit, nebot ma konik obvod hrudi cca 176 cm a nemohu najit tedy to prave orechove
Moc dekuji za jakekoliv info a moznosti, ktere mi podate
Bohuzel setkavam se s resenim, u stejneho ple.ene, kratkeho podbrisniku…

Lucka

Odpovědět
Helena Lachowiczová
28.4.2017 at 20:16

Dobrý den Lucko, nejlepší by bylo vyši situaci vyfotit a poslat mi na info@equiworld.cz a pokusím se vám poradit. Nedokážu si z popisu představit jak to myslíte – u lokte.
Helena

Odpovědět
Veronika
29.9.2018 at 18:17

Dobrý den,

Krásně a jednoduše popsáno. Děkuji za článek. Chystám se právě k výběru nového podbřišníku, stávající začal koníkovi vadit. A přiznám se, že jsem velmi překvapená. Naměřila jsem od konce dečky k druhému 86 cm. A nejsem si jistá, zda měřím dobře, jestli nemám měřit od druhé dírky na řemenu pod okrajem dečky zase k druhé dírce? Z tohohle jsem trochu zmatená. Nějak mi to nejde dohromady, podbřišník pro araba 80 cm 🙂 děkuji za odpověď.

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *