Close

Nezbytnost pro koňařky

Dnes a denně si je na sebe oblékáme. Krajkové, sexy nebo sportovní do posilovny. Ano, mluvím o podprsenkách. Pro některé z nás jsou podprsenky stále sexy doplňkem, pro další nezbytnou součástí našeho denního ošacení a nutnou podpěrou našich prsou. Každá z nás chce vzdorovat gravitaci a být krásná. A jak to je s podprsenkami v jezdeckého sportu? Stačí nám ženám běžná podprsenka, nebo potřebujeme mnohem odolnější a pevnější tvar a materiály? Napsala jsem pro vás malé zamyšlení z vlastních zkušeností s podprsenkami různých druhů a jízdou na koni.

                

Po porodu mé dcery jsem ji dlouhou dobu kojila a prsa jsem měla jako dva obří balóny. Navíc jsem musela používat vložky proti prosáknutí mateřského mléka. V té době jsem na koni tolik nejezdila a proto jsem si vždy vzala klasicky kojící podprsenku. Přece jen jsem vyjela vždy jen na chvilku a po sesednutí a rychlém odstrojení koně jsem běžela nakojit malou. Kojící podprsenka se hodila, ALE pokaždé byla mokrá od prosáklého mléka a prsa mě podivně bolely. Jakmile jsem ukončila kojení dcery, začala jsem jezdit o něco víc.

Gravitace je svině…

Jakmile jsem po pauze vyhoupla zpět do sedla, začalo mi být jasné, že s normální kojící podprsenkou (jo, pořád jsem je nosila!) to fakt nepůjde. Prsa mi cestovala po hrudníku tam a zpátky a jakýkoliv rychlejší pohyb v sedle musel být pro pozorující fakticky k popukání. Skákaly mi nahoru a dolů… a také do strany! No hrůza co vám mám povídat. Moje pocity o tom, jak vypadám na koni sexy, se kompletně rozplynuly a muže už jsem na jízdárnu přestala nutit chodit.

Moje následující kroky vedly rovnou do sportovního obchodu s oblečením, kde jsem si koupila takovou hezkou podprsenku Reebok. Byla sice trochu dražší, než na co jsem u podprsenek zvyklá , ale zase, je to hrozně individuální, u podprsenek většinou platí, že čím kvalitnější materiál, tím lepší kvalita a tím vyšší cena. Jednou jsem koupila podprsenku i za necelé 2500 Kč jen proto, že jsem se nebyla schopná do žádné jiné napasovat a všude mi něco přetékalo nebo naopak.

 

Známá značka – špatná volba

Tahle super podprsenka z Reeboku měla ovšem jednu zásadní nevýhodu. Byla hrozně elastická a vůbec mi prsa nezpevňovala. Neměla klasické zapínání, ale byla natahovací přes hlavu a po normálním ježdění (30 minut pohybování na jízdárně) jsem se pod ní cítila jak opocená velryba. Napadlo mě, k čemu jsou ty podprsenky vlastně dělané? Na tuto otázku jsem se následující nákup v tom samém obchodě zeptala paní prodavačky. Paní mi řekla, že ženské v tom většinou cvičí nahé jen s teplákami a další tričko už nemají. Wow:-) Zasmála jsem se tomu. Jezdit nahá, jen v tomhle, fakticky nehodlám. Nejsem nejmladší a nejhezčí a nepotřebuji vystavovat svoje pneumatiky na odiv kolemčumícím. Samozřejmě mohou existovat i jiné lepší podprsenky, ale k těm jsem se při mích né moc častých cestách z domu bohužel nedostala.

Tím moje hledání na dlouhou dobu skončilo. Až před pár dny mi nutnost „jezdící“ podprsenky připoměla kamarádka, která se po podobné sháněla. Hned jsem si zase vzpoměla na ty svoje „po kojení“ oslabená prsa. Kdo už zažil, rozhodně to zná taky. Prsa jsou méně pevná, tak nějak si tam visí a samozřejmě je přitahuje zemská gravitace. A ta je tedy neúprosná. 

 

Prsa ven? To ne!

Vzpoměla jsem si na svoji nedávnou jízdu na koni, kdy jsem si vzala svoji nejlepší italskou podprsenku, kterou mám hodně ráda. Je měkouká, beze švů a perfektně sedí… tedy do té doby se mi zdála že mi seděla. Jakmile jsem na koni naklusala a začala na koni vysedávat ucítila jsem jak se mi pomalu ale jistě podprsenka přesouvá směrem k pupku. WTF? Safra, že by byla málo utažená? Fakticky jsem se pobavila (a zhrozila, snad mě nikdo neviděl), když jsem po krátkém cvalu a okrokování, sesedla z koně a rozepla si bundu. Jedno prso bylo jinde! Venku z podprsenky. Nedokážu si představit, že bych neměla tu zimní bundu na sobě a tohle se mi stalo v létě. Trapas.

 

Stát, zase mi spadlo ramínko!

Také si vzpomínám na strašně vtipnou příhodu s podprsenkou z mé minulosti. Byla jsem ještě o dost mladší a nebyla jsem matka. Jezdila jsem tehdy na louce s Míšou a trénovala svůj sed ve cvalu. Krásný den, sluníčko, koně, trénink, kamarádka… jen ta proklatá podprsenka mě rozčilovala. Pořád mi padalo ramínko! Po pár cvalových mi vždy sklouzlo z ramene až dolů na paži a to bylo tak nepříjemné, že jsem se pokoušela rukou ramínko zachránit. Musela jsem se u toho neustále rozptylovat, protože se mi to stalo asi 3x za sebou běhěm deseti minut. S koněm jsme stále přecházeli do kroku a nic bylo to celé o ničem. Znáte?

Jezdecká podprsenka Laurie Mountain Horse

Jezdecká podprsenka Adrienne Mountain Horse

Nové podprsenky na Equiworldu

A proto jsme do našeho e-shopu zařadili dvě jezdecké podprsenky od švédské firmy Mountain Horse. Design a samotné provedení navrhnula návrhářka sportovních podprsenek z YajLee – Eva Otis. V její vlastní kolekci poznáte i design těchto dvou krásných kousků od Mountain Horse.

Jsou velmi oblíbené v zahraničí a tak  jsme si ženy z EQW řekli, že je tady také otestujeme. Objednávám jednu pro mne a druhou pro Míšu (testuje s námi produkty). Uvidíme, jak dobře budou pasovat nám a podle toho pro vás za nějaký čas napíšeme recenzi. Už teď se na ně těším.

 

A jak to máte vy? Upravujete ramínka a lovíte prsa okolo podprsenky?

 

Autor: Helena Lachowiczová

Fotografie: Mountain Horse archiv

4 Comments on “Nezbytnost pro koňařky

jana
28.2.2017 at 19:16

Nosim klasickou kosticovou vyztuzenou, pres ni sportovni s krizovymi raminky a pres ni takovou tu “velkou sportovni“ aneb kus latky s gumou ppd prsy …. mam 75F a lepsi variantu sem pro sebe zatim nenasla

Odpovědět
Helena Lachowiczová
5.3.2017 at 6:24

Dobrý den Jano, to by klidně mohlo fungovat. Já osobně nesnesu příliš mnoho vrstev oblečení a nedokážu si představit dvě vrstvy na sobě.

Odpovědět
Martina
28.2.2017 at 20:35

Mam velikost 70G, takze na velikost XS – XL ve svém případě nevěřím. Já používám sportovní vyztuzenou s širokými raminky i širokým zapínánim.

Odpovědět
Jana
6.3.2017 at 18:09

Já mám velikost podprsenky 65J (nebo britské 30GG) a takovéhle „hadrové“ podprsenky bez definovaných košíčků jsou k ničemu. Navíc v těchto velikostech, obvodově bych se pravděpodobně vešla do S nebo M, ale zaručeně by se mi tam nevešla prsa. Sama na sport nosím sportovní podprsenku s vyztuženými košíčky a s kosticí a ani ve své velikosti poprsí o prsou za celou dobu jízdy nevím, a to ani při skákání. Navíc je i o pád desítek korun levnější…

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *