Close

Potah na podbřišník pro komfort koně

Potahy na podbřišníky jsou oblíbenou součástí výstroje koně. V minulosti jsme se celkem často setkávali s podbřišníky, které koně odíraly v místě kontaktu s kůží a nebo až na lokti. Odřený kůň – nepojízdný kůň. Když jsem chodila jako malá do oddílu, často se nám stávalo, že jsme nešli jezdit na některém z koní právě kvůli odření. V oddíle jsme používali nejčastěji klasické hadrové podbřišníky, které už měli něco za sebou a po nesčetně jízd byly hodně vytahané a deformované. Také si pamatuji na provázkové podbřišníky, které jsem jako dítě nenáviděla, protože mi nešly dotáhnout tak, abych koni neskřípla nějaký ten chlup podbřišníkem. 

Když byl některý kůň v oddíle odřený, řešilo se to tím, že se podbřišník obalil ručníkem nebo se nešlo jezdit. V té době, asi před 17 lety, byl problém sehnat jakýkoliv kloudný potah za dobrou cenu. Výběr nebyl zdaleka takový a ceny byly hrozné. O několik let později, když jsem byla na škole a koupila si prvního koně, jsem si pořídila na podbřišník potah ze sympatexu. Byl snadno dostupný a měl ho každý. Dnes už sympatexové potahy moc neuvidíte. Není divu. Sympatex nahradily jiné materiály, které jsou lacinější a mnohem příjemnější a koni komfortní.

 

Není beran jako beran

Dnes už je výběr potahů na podbřišníky opravdu velký. Každý jezdec si vybere dle svého gusta, preferencí a také finančních možností. To za nás nebylo. Chceš potah? Tady máš a basta! To se dnes už nestane. V záplavě produktů se dokonce jeden ztratí. Nejčastějším problémem je rozlišit mezi potahem beránkovým a syntetickým. Beránek je ale jen jeden. Ten pravý. Umělé vlákno napodobující huňatého beránka z merina je bohužel je náhražka a ještě dost neúčinná. U potahů na podbřišník se to má totiž tak:

Pravé merino na potahu:

  • absorbuje pot z povrchu těla
  • vyrovnává teplotu na povrchu těla koně
  • jeho vlákno má silnou strukturu
  • neslehává se a necuckuje
  • nezapařuje koně (nevznikají bílé skvrny v místě přiložení)

Syntetické vlákno:

  • neabsorbuje pot
  • nevyrovná teplotu
  • slehne
  • zapaří

Nové beránkové potahy najdete také na našem e-shopu.

Cenový rozdíl mezi pravým beránkem z ovce a beránkem syntetickým je skoro dvojnásobný. Dobrý potah z pravého merina najdete běžně okolo 1500 Kč a výše, podle provedení a úprav materiálu. Kdežto syntetické vlákno koupíte už okolo 400 Kč.

Pro sportovní využití je kvalita a vlastnosti potahu na podbřišník velmi důležitá. Sportovní koně potřebují opravdový komfort a horkost, pot a kousání, které produkuje syntetické vlákno, jim vezme chuť k práci a také spoustu krásného a dobrého pohybu vpřed.

Dlouhý nebo krátký?

Potahy dělíme nejen podle materiálů, ale také podle délek. Dlouhé potahy od 80 cm výše jsou vhodné pro dlouhé anglické podbřišníky. U potahu není důležité, aby zabral celou délku podbřišníku od přezky po přezku. Důležité je, aby nepřesahoval přes okraj dečky a nezpůsoboval koni nepříjemný tlak na hrudi. Pokud hledáte správnou délku, vezměte si k ruce páskový metr a až koně nasedláte, změřte si rozměr mezi konci podsedlové deky.

U podbřišníků drezurních je to naopak. Podbřišník by měl být potahem zcela pokryt včetně přezek, které schováte do potahu – má-li kryt (e.a.mattes) nebo podbřišník lépe zajistíte. Délka potahu v tomto případě odpovídá celé délce podbřišníku.

Vyberte si nový potah na podbřišník u nás v e-shopu

 

Péče o potahy

Množství majitelů a jezdců koní zajímá, jak se takový potah čistí, jestli ho mohou prát nebo co vlastně vydrží. Tyto otázky na potahy jsou nejčastější. Potah z pravého beránku se pere normálně jako jakékoliv merino. Zda je váš vysněný potah z merina se dozvíte v popisku výrobku na stránkách nebo se poptáte vašeho prodejce přímo na obchodě. Jak se pere merino se dozvíte v tomto článku. O syntetické materiály se pečuje poměrně dobře, většinou jim stačí praní na 30 stupňů nebo máchání ve vodě. Životnost syntetických materiálů je výrazně kratší. Také je potřeba dbát na častější praní a hygienu celkově. V syntetických vláknech se častěji množí bakterie a plísně. Přírodní merino je antibakteriální a antimykotické.

 

Jak vypadá správně nasazený potah?

Dlouhý potah na podbřišník z merina

Potah na podbřišník FairFax

Potah na podbřišník Fairfax

Nesedící potah vypadá takto

Jak vypadá nesedící potah na podbřišník

 

Autor: Helena Lachowiczová, Equiworld

fotografie: archiv výrobců

2 Comments on “Potah na podbřišník pro komfort koně

Lenka Laštovičková
7.4.2017 at 7:56

Dobrý den,

koupila jsem si nyní na doporučení MVDr. Vítek z kliniky Heřmanův Městec, abych si koupila podbřišník Wintec Elastic. Ze zdravotních důvodů mi byl tento podbřišník doporučen.
Chtěla bych koníkovi ještě více ulevit, a vylepšit ježdění a sedlání. A tak uvažuju i koupi beránku na podbřišník. Četla jsem i Vaše články.
Podbřišník mám dlouhá 135 cm, a šířka je 9cm. Takže by měl beránek pasovat. Poprosím Vás o radu, který by mi nejvíce pasoval? Jaký doporučíte z Vašich stránek.
A jak to pak je martingalem? když nemám koužek na podbřišníku? nebude vadit když bude martingal navlečený i přes beránka?

Děkuji předem za odpověď Laštovičková

Odpovědět
Helena Lachowiczová
7.4.2017 at 9:58

Dobrý den paní Laštovičková, doporučuji napřed změřit míru podbřišníku od konce jednoho okraje dečky po druhý konec okraje. Podle toho bychom vybrali vhodnou délku. Aby se potah nekrabatil a koně neodřel. Vhodný potah bude určitě tento. Zde není problém nasadit martingal. https://www.equiworld.cz/kategorie/obaly-a-potahy/potah-na-podbrisnik-dlouhy-pravy-beran-lemieux-natural

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *