Close

Potřebujete tlumící dečku pod sedlo?

Často vídáme jezdce, jak používají různé tlumící dečky, gelovky nebo pamětové dečky. Je jejich použití skutečně nutné? Otázky a odpovědi na ně vám nyní zprostředkujeme díky rozhovoru s Jochem Schleesem (shleese.com), který jsme s dovolením přeložili.

Otázka:

Je nutné používat korekční podložky tak často, jak je vídáme?

Joche:

Jedno staré moudro praví, že pod sedlem by nemělo být ideálně nic kromě měkké vatové (velmi tenké) dečky, která absorbuje pot. Místo výběru a používání tlumících deček nebo gelovek by měl být kladen důraz obzvláště na správně padnoucí sedlo. Samotné sedlo by mělo sedět ve všech devíti bodech správně.

Samotná tlumící nebo korekční dečka by měla být použita pouze jako dočasná pomoc při výměně sedla nebo čekání na přepasování sedla sedlářem. Je poněkud absurdní, že jezdci (zejména skokový) jsou schopni na sebe navrstvit i několik tlumících deček. Tím přicházejí o těsný kontakt s koněm což neguje celý koncept jízdy v souladu s koněm.

Problémem je, a to dost rozšířeným, že jezdci jsou schopni usazovat sedla hodně dopředu, pokládají je na lopatky koně a sedlo je potom nevyvážené, klouže a všemožně se kroutí. Sedlání dopředu takřka „na krk“ koně způsobuje výrazný pokles zadní rozsochy a jezdci mají tendence zadní část vycpat silnější vrstvou, aby se rozdíl ve výšce a tedy i v pozici v sedle změnil a srovnal. Jezdci tak v podstatě sedí i několik centimetrů nad koněm místo na koni.

lus-ccorange-lr_01

Samotné vycpání sedla tlumící podložkou má samozřejmě i neblahý vliv na samotnou kostru sedla. Kostry ze dřeva nesou podobnou zátěž velmi špatně a předčasně se lámou. Samozřejmě existují případy, kdy velmi tenké gelové podložky, vyvinuté původně pro lékařské účely, podstatně dobře odtlumily přílišný tlak, ale i v tomto případě by vše šlo vyřešit sedlem na míru koni i jezdci. Bohužel mnoho značkových jezdeckých sedel má stále ještě pevnou netvarovatelnou kostru, která se nedá změnit ani přetvarovat. Výměna a koupě nového sedla je poté mnohem náročnější finančně, než koupě tlumící korekční dečky.

mouillere_equestre_9_5

Naštěstí se trendy začínají měnit a výrobci více myslí na to, jak nejvíce ulehčit svým zákazníkům při koupi sedla a kostry jsou flexibilní, tvarovatelné nebo mají  vyměnitelné přední rozsochy.  Ať už přemýšlíte o koupi tlumící dečky, nebo ji používáte, zamyslete se, zda by nebylo lepší a ve vašich možnostech pořídit koni pasující sedlo na míru.

Z překladu

Tým Equiworld.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *