Close

Pravidla pro použití pomůcek

Udělení správných pomůcek je základem ježdění na koni. Máme pro vás několik logických tipů a rad, na které se velmi často zapomíná nebo se neprobírají na jezdeckých lekcích vůbec. Abychom však mohli začít, nejprve je potřeba osvětlit samotný význam působení pomůcek na koně a proč se pomůcky vůbec trénují a následně jezdí.

 

Pomůcky

Význam slova pomůcka pochází z anglického Aid a toto slovo pochází ze staré francoužštiny ze slova Aide – adjuvare. Význam je „pomáhat“. A proto si ujasněme, že pomůcky jako takové neslouží jako nástroj moci, kontroly nebo nástroje, kterými je možno koně donutit něco vykonat. Pomůcky vznikly na podporu a vedení koně, nikoliv jeho donucení k úkonu. Pokud si tuto skutečnost uvědomíte a vezmete ji za svou, bude se vám další výcvik jevit snazší a přehlednější.

 

Pravidla pro pomůcky

Jakmile při svém výcviku na koni zcela pochopíte funkce jezdeckých pomůcek, bude pro vás snadné jezdit tyto pomůcky v určitém pořadí, budete přesně vědět, kterou potřebujete použít a jízda bude mnohem příjemnější pro vás i koně. Než se však jako jezdec vypracujete, budete potřebovat několik desítek hodin na koni, hromadu citu a několik užitečných rad a pravidel, kterými je nutné se řídit.

  • Nikdy netahejte

Koně jsou chytrá a instinktivní zvířata. Pokud vy zatáhnete za otěž, kůň automaticky přesune protitlak do místa, kde vzniká silný tah. Následkem toho vzniká nerovnováha, kůň se snaží tahu v hubě zbavit a má dvě možnosti. Buď se tahu a bolesti jím způsobené zbavit tak, že uhne tahu a učí se před tlakem uhýbat nebo, a to se bohužel stává častěji, se kůň naučí tlak vrátit a silou vás přetáhne. Tím, že se kůň naučí používat svojí sílu proti vám se stává nebezpečným. Pokud se naučí uhýbat před tahem, stává se vztah jezdec – kůň jakousi diktaturou.

  • Žádný nátlak

Co to znamená? Nikdy nepřipusťte, aby jste museli jít na hranici nátlaku. Co je a co není nátlak? Ukážeme si to na příkladu: pokud přiložíte na koně svoji ruku, nejedná se o nátlak, pokud však začnete tlačit, dloubat, kopat nebo tahat, už se jedná o nátlak. Nemá žádný smysl nutit koně reagovat pomocí mnohem větší síly, kterou vkládáte do pomůcek. Kůň si na sílu opět vytváří resistenci a přestane s vámi komunikovat. A vy potřebujete mít koně dobromyslného, svěžího a rychle a dobře reagujícího. Při jízdě na koni je jediná vyjímka, kdy můžete použít velkou sílu a nátlak k zvládnutí situace (ne koně nebo donucení koně k něčemu). Tou situací je nebezpečné chování koně v terénu, na jízdárně nebo kdekoliv jinde. V takové chvíli je nutné, abyste učinili vše, co je třeba, k zajištění bezpečí sobě, okolí a koni.

  • Každý kůň je perfektní

Každý kůň umí být koněm. Všichni koně mají stejný kořen, stejné instinkty a každý kůň, velmi drahý drezurní kůň Gribaldi nebo levný kůň na prosté potěšení, cítí, vnímá a jedná stejně. Pokud pomůcky používáte důsledně a nepodaří se vám dosáhnout požadovaného výsledku, je čas něco udělat jinak. Definice šílenství je dělat stejnou věc opakovaně, zatímco očekáváte odlišné výsledky. Pomůcky jsou určeny k vedení a podpoře činnosti koně.

  • Používání několika pomůcek najednou

Použití pomůcek by nikdy nemělo být složité. Ale ke složitostem dochází a právě udělování několika pomůcek naejdnou vytváří chaoz. Nejen, že jim nerozumí ani sám jezdec (jak se sakra jezdí ta dovnitř plec?) ale kůň bývá častěji úplným chudákem, který se neumí rozhodnout, které pomůcce by měl vyhovět dřív. Pokud používáte více než dvě pomůcky najednou, je to příliš mnoho. Nelze li danou akci provést pomocí jediné pomůcky, kůň není připraven ji provést.

  • Nepoužívejte pomůcky proti sobě

Pomůcky nesmíte používat (a to nikdy) ve vzájemném rozporu s výjimkou kombinované poloviční zádrže. Otěže nesmí jít proti sobě, vytvářet konflikty a bloky. Otěže a nohy nesmí být použity proti sobě (tj. zvýšení rychlosti holení, zatím co otěž tahá zpět a chce zpomalení). To se týká pomůcek působících příčně, šikmo i bilaterálně.

coral

Mladý kůň na „pomůckách“

Odpor

Jsou chvíle, kdy kůň může odolávat pomůckám. Existují celkem tři způsoby, jak může kůň začít odolávat: díky hmotnosti, fyzické síle nebo duševní síle. První dva odpory je jednoduché překonat. Ten poslední, odpor díky duševní síle, se překonává obtížně a je zapotřebí velké množství trpělivosti, důvěry a žádný nátlak.

  • Resistence hmotností – kůň se snaží odolat postavením těla do určitého tvaru

Odolnost hmotností je obyčejně spojená s koňmi, kteří jsou mladí a nevyvážení. Pro ně je snadné ztratit svou váhu na předku nebo vypnout jednu či druhou stranu. Řešením je poloviční zádrž. Poloviční zádrž změní držení těla koně, což znovu vyrovnává váhu těla na zádi, což umožňuje, aby se kůň pohyboval s větší přesností.

  • Resistence fyzickou silou – kůň odolává pomocí kontrakce svalů

Odolnost silou je spojeno s koňmi, kteří se naučili použít svoji sílu proti tahu jezdce. V praxi uvidíte koně, který se snaží tahem vytáhnout jezdci ruce tak, aby ztratil kontrolu a rovnováhu v sedle. Řešením jsou vibrace do otěží, nikoliv zpětný tah. Ten nikdy nebude účinný. Použití vibrací prostřednictvím otěže je založena na principu, že pro uvolnění svalového napětí přesně vytvoříte non-statické, neinvazivní energie směrem ke zdroji napětí. Jinými slovy, přemýšlejte nad vibrací, jako nad masáží. Nemusíte hubu koně drásat, páčit, atakovat, jen ji pomůžete relaxovat.

Vibrace lze provést pomocí prstů nebo zápěstí. Upřednostňovanou metodou je použití zápěstí, protože akce, kterou zápěstí vyvine bude zleva / doprava, přičemž zavírání a otevírání prstů způsobuje nevyhnutelně pohyb dopředu / dozadu.

V další navazujícím článku o pomůckách vám přiblížíme působení otěží, holení a také použití zádrže poloviční a celé.

Kam dál?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *