Close

Proč jezdit stranové cviky?

Při pohledu na drezurní koně v úloze si jistě říkáte:“To je taková nádhera!“ Stranové cviky jsou pro koně velmi náročným cvikem, který trénují i několik let. Navíc je tu fakt, že z hlediska zlepšování kondice koně se dovnitř plec, dovnitř záď a překrok prokázali jako velmi účinné. Hlavně pro zlepšení nervosvalové koordinace a propriocepce.

[ot-caption title=““ url=“http://blog.equiworld.cz/wp-content/uploads/2016/07/13112995_959096014189168_4688246549791782295_o.jpg“]

Co se děje v těle koně?

Tyto stranové pohyby aktivují svalové skupiny hluboko v těle koně, které by jinak zůstaly nevyužívané a ve stavu, který způsobuje dysfunkční pohyb pod sedlem. Pokud jsou stranové pohyby ježděny správně, nebo prováděny na ruce ze země, mohou být užitečné pro koně s nedostatečným pohybem vpřed a dopředu dolů, vzhledem k jejich účinnosti při aktivaci hluboce uložených svalů hlavně pánevní oblasti. Můžete si to představit jako učení nového jazyku pro tělo koně. Jak se klouby, svaly a šlachy naučí mluvit tímto novým jazykem, kůň se stane schopným nového efektivního pohybu pod sedlem i na ruce.

Kromě kyčle a páteře, klouby získávají lepší stabilitu a rozsah pohybu se zvýší. Prostřednictvím stranových cviků zesílí prsní, tříselné a hýžďové svaly.  Ty hrají hlavní úlohu při natažení nohy a zlepší dosah nohy dopředu pod těžiště do stopy přední končetiny.

Rozsah těchto pozitivních výsledků závisí na kvalitě provedení stranových cviků. Mnoho jezdců vyžaduje tyto pohyby příliš brzy, než je kůň fyzicky vyspělý nebo má dobrou základní kondici. To je omyl, který často vede k bolesti nebo zkrácení kroku koně a brání zlepšení pohybu vpřed.

Nejlépe je učit tyto stranové cviky vždy po pár krocích a pak nechat koně vykročit opět vpřed. Opakujte tento postup spíše, než se snažit od koně vyžadovat jít ve stranovém sestavení několik metrů. A vždy, než začnete koně učit tyto cviky, je nutné aby kůň i jezdec uměli bezchybně provádět obraty kolem předku a obraty kolem zádě.

[ot-caption title=““ url=“http://blog.equiworld.cz/wp-content/uploads/2016/07/408628_178342678931176_883616290_n.jpg“]

Tyto jednoduché, ale často přehlížené cviky, vedou k úspěchu ve stranových chodech a schopnosti reagovat. Záď se začne více angažovat v nesení váhy koně na zadních končetinách a kůň se postupně začne tzv. zaoblovat. Můžete si být naprosto jisti, že tyto lehká cvičení promění vašeho koně v tak dobrého, jak může být, a jezděte je často předtím než začnete provádět stranové cviky.

Kdykoliv dojde ke ztrátě kvality v jednom ze stranových cviků, můžete se vrátit k projíždění obratů a tím většinu problémů lze vyřešit.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *